Chinook (vítr)

Ukázka chinooku na nebi

Chinook [činůk] je jméno teplého, suchého, padavého větru typu fénu, který sestupuje na východní straně Skalnatých hor do Velkých planin ve Spojených státech amerických a v Kanadě.

Vzduch je suchý a relativně teplý, protože byl na druhé straně hor zbaven své vlhkosti a na východní straně se adiabaticky otepluje, což přináší velké a rychlé oteplení vzduchu, které může nepříznivě působit na lidský organismus.

Údajně byl pozorován i vzrůst teplot, z -20 °C (-4 F) na 10-20 °C (50-68 F), za velice krátkou dobu, a teploty obvykle stejně rychle klesnou na výchozí hodnotu.

Pro rychlost s jakou může docházet k tání sněhu se mu přezdívá „snow eater“ [snou ítr] čili „pojídač sněhu“, ve vegetační sezóně naopak urychluje dozrávání plodů.

Název chinook dostal podle stejnojmenného národa Činuků.

Chinookem nazývají vítr také Kaliforňané, ale v tomto případě se jedná o jihozápadní vlhký vítr z Tichého oceánu. Je charakteristický oblačným a dešťovým počasím, přičemž v létě je relativně studený a v zimě naopak teplý.

Související články

Média použitá na této stránce

Chinook-arch-03.jpg
Autor: Původně soubor načetl Kanadano na projektu Wikipedie v jazyce esperanto, Licence: CC BY-SA 3.0
"Ĉinuka arko", tipa nubaro de la vento de Chinook en la Roka Montaro de Norda Ameriko. La koloroj videblaj en ĉi tiu ĉinuka arko estas ofte frapaj. Kutime la koloroj ŝanĝiĝas dum la tago; oni vidas flavajn, oranĝajn, ruĝajn, kaj rozajn nuancojn je sunleviĝo kiuj ŝanĝiĝas al grizoj tagmeze kaj poste al oranĝe flavaj koloroj tuj antaŭ la sunsubiro. La koloroj de ĉi tiu bildo ne estis ŝanĝitaj dum prilaborado; ofte la arko aspektas ĝuste ĉi tiel.