Chioggia

Chioggia
Letecký pohled na město
Letecký pohled na město
Chioggia – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
RegionBenátsko
Metropolitní městoBenátky
Chioggia
Chioggia
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha187,91 km²
Počet obyvatel47 559 (2023)
Hustota zalidnění253,1 obyv./km²
Správa
StarostaMauro Armelao
Oficiální webwww.chioggia.org
Telefonní předvolba41
PSČ30015 (Chioggia), 30019 (Sottomarina)
Označení vozidelVE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chioggia [ˈkjɔddʒa]IPA (v benátském dialektu Cióxa, latinsky Clodia maior) je italské město v oblasti Benátskoprovincii Benátky. Mnohými je nazývána malé Benátky kvůli své historické zástavbě v centru města, která se podobá té benátské. Je to rybářské městečko s bohatou historií, propletené kanály a mosty.
Největším z kanálů je Canal Vena, přes který vede 9 mostů, z nichž největším je Ponte Vigo. Její uličky jsou všechny téměř kolmé k náměstí a připomínají tak trochu rybí kost. Ze vzduchu se pak historické centrum pro svůj tvar podobá rybí ploutvi.

Je římského původu, ve středověku to bylo druhé nejdůležitější město Benátské republiky.

Geografie

Poloha

Chioggia se nachází na malém poloostrověJaderském moři mezi Benátskou lagunou a deltou Pádu přibližně uprostřed cesty z Benátek do Ferrary a asi 50 km od Padovy a Roviga. Chioggia je spojena s letoviskem Sottomarina.

Klima

Chioggia má středomořské klima, díky přítomnosti Jaderského moře, které zmírňuje vlhké klima Pádské nížiny. Nejnižší teploty jsou zde v lednu (průměr je +2,9 °C), nejvyšší v červenci (průměr je +23,8 °C). Dešťové srážky jsou intenzivnější na jaře a na podzim. Sníh zde není příliš v zimě často. Hlavními větry jsou v oblasti Bóra, Scirocco (chorvatsky: Jugo) a jihozápadní vítr Libeccio.

Historie

Ve středověku byla Chioggia bohatým městem, ale roku 1379 ji vyplenili Janované, a když o dva roky později tuto janovskou flotilu zničili Benátčané, mocnějším Benátkám se Chioggia neubránila.

V 6. století se město stalo součástí Byzantské říše. Chioggia byla také několikrát poničena.[1]

V roce 1438 zde byla založena nejstarší loděnice na světě (italsky: Cantiere navale Camuffo), která byla v roce 1840 přestěhována do italského města Portogruara.

Chioggia byla součástí Benátské republiky až do roku 1797, kdy padla do rukou vojsk Napoleona Bonaparta.

Po jednání o mírové smlouvě v Campo Formio přešlo v roce 1798 město pod správu Rakouska-Uherska. Za habsburské nadvlády v prosinci 1856 navštívil město rakouský císař František Josef I. v doprovodu své manželky Alžběty Bavorské.

Město zůstalo pod habsburskou nadvládou s výjimkou krátkého období, kdy Francouzi převzali znovu vládu, až do roku 1866. V tomto roce byla Chioggia připojena v rámci třetí italské války za nezávislost, připojena k rodícímu se italskému státu.

Památky a kultura

Chiesa di San Domenico

V Chioggii se odehrává slavná komedie Carla Goldoniho Poprask na laguně (Le baruffe chiozzotte, 1762), která je také psána místním nářečím.

Kostely

Ve městě je mnoho kostelů.

  • Kostel svatého Ondřeje (Chiesa di Sant'Andrea) z počátku 18. století, vedle něhož se nachází věž Torre dell’Orologio z 9. až 10. století. V minulosti věž sloužila k obraně města. Ve věži jsou potom nejstarší věžní hodiny na světě zkonstruované Giovannim Dondim dell’Orologio.
  • Kostel svatého Dominika (Chiesa di San Domenico) e nachází na malém ostrůvku a lze se k němu dostat po mostě. Nejdříve byl ostrov sídlem mnichů Benediktýnů, od roku 1200 na něm sídlili řeholníci Řád bratří kazatelů, kteří zde poté v roce 1278 postavili klášter a kostel. Vybrali si toto místo, protože bylo přesně uprostřed mezi Chioggiou a Sottomarinou a obě tato místa tak byla snadno dosažitelná. Původní románský kostel však neměl dnešní rozměry – v roce 1745 byl přestavěn.

Dnes je kostel farností a poutním místem pro svůj zázračný a impozantní kříž.

Patroni města

Patrony města jsou Felic a Fortunato, kteří zemřeli v mukách, protože bojovali za svou víru v Krista. Byli to dva mladí bratři, kteří přišli do severoitalského města Aquileia za obchodem. Zde byli přistiženi v lese poblíž města jak se modlí, byli mučeni a nakonec jim byla sťata hlava. Jejich těla pak byla pohřbena jedno vedle druhého v Aquileia. Poté byly relikvie převezeny do Malamocca, které bylo ustanoveno jako sídlo biskupa. Nakonec v roce 1100 se sídlo přestěhovalo do Chioggi a díky tomu také relikvie Feliceho a Fortunata, kde jsou dnes uloženy v místní katedrále.

Univerzita

V Chioggie je jedna z poboček Padovské univerzity Università degli Studi di Padova v Paláci Grassi umístěném na břehu kanálu Vena. Studuje se zde mořská biologie. Město je pro tento obor ideální pro svou blízkost moři. Univerzita má také hydrobiologickou výzkumnou stanici.

Muzea

  • Palio della Marciliana
  • Museo Civico della Laguna Sud

Obyvatelstvo

Příjmení obyvatel

Chioggia představuje v Itálii zvláštní demografický případ. Vyskytují se zde totiž převážně dvě příjmení – Boscolo a Tiozzo.

Vývoj počtu obyvatel

Počet obyvatel

Osobnosti města

  • John Cabot (před 1450 – asi 1499), italský námořník a objevitel v anglických službách

Partnerská města

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chioggia na italské Wikipedii.

  1. Chioggiea, Veneto, Itálie [online]. MAHALO.cz [cit. 2020-08-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce