Chirothesis

Kněžská chirotonie v pravoslaví

Chirothesis neboli „vložení rukou“ (rusky хиротéсия, řecky χειροθεσία, původ výrazu je složen z řeckých slov χείρ (chir) — ruka a τίθημι (tythemi) — pokládat, klást, odtud — vložení rukou) je slavnostní vložení rukou společně s modlitbou k vysvěcení nižšího kléru do stavu kněze (церковнослужитель) v pravoslaví. Právo chirotesie náleží biskupům, ale v klášterech, v souladu se 14. pravidlem Sedmého ekumenického koncilu, je právo vykonávat svěcení přiznáno také představeným (archimandritům a igumenům).[1]

Charakteristika

Vykonáním chirotesie se provádí rovněž svěcení kleriků do vládních stupňů (tj. nejvyšších stupňů hierarchie představených církve). Hlavní rozdílem chirotesie od chirotonie je to, že se v ní svěcenému neudílí svátost kněžství (při jejím vykonávání biskupem se nepronášejí slova svátosti na svěceného). Chirotesie se také, na rozdíl od chirotonie, nevykonává v oltáři, nýbrž v chrámu samotném.

Odkazy

Reference

  1. Прот. Вл. Цыпин. Церковнослужители: Церковное право. М., 1994. www.klikovo.ru [online]. [cit. 28-06-2012]. Dostupné v archivu pořízeném dne 04-07-2012. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cheirotonia Presbyter 2.jpeg
Autor: User:Lipsio, Licence: CC BY 3.0
Ordination of an orthodox priest. The deacon being ordained is kneeling at the south west corner of the holy table and the bishop places his omophorion and right hand on the deacon's head and his left hand over his right hand so as to make a cross, while reciting the prayers of Cheirotonia (laying on of hands).