Chlopeň

Chlopeň (valva) je útvar umístěný v některých trubicovitých orgánech (v žilách a lymfatických cévách) a v srdci. Funguje jako ventil, který umožňuje tok tekutiny (především krve) pouze jedním směrem, a v opačném jí to nepovolí. Za patologických stavů ke zpětnému toku může dojít, což se označuje jako regurgitace.

Srdeční chlopně

2D a 3D obraz srdce pořízený echokardiografem. Na 2D obraze je vidět trojcípá a mitrální chlopeň (nahoře) a aortální a mitrální chlopeň (dole).

Anatomie a fyziologie

Srdeční chlopně jsou výběžky nitroblány srdeční (endokardu) vyztužené vazivem, které jsou upevněné na srdečním skeletu. Jejich úkolem je zajistit správný směr toku krve při srdeční systole. Jedná se o chlopně mezi síněmi (atrium) a komorami (ventriculus), levou komorou a srdečnicí (aorta) a mezi pravou komorou a plicnicí (truncus pulmonalis).

  • Cípaté chlopně:
    • Dvojcípá (mitrální) chlopeň (valva atrioventricularis sinistra, valva mitralis, valva bicuspidalis) je chlopeň mezi levou síní (atrium sinistrum) a levou komorou (ventriculus sinister). Má dva cípy (tvarem připomíná kněžskou mitru) a brání návratu krve z levé komory do levé síně.
    • Trojcípá (trikuspidální) chlopeň (valva atrioventricularis dextra, valva tricuspidalis) je chlopeň mezi pravou síní (atrium dextrum) a pravou komorou (ventriculus dexter). Má tři cípy a brání návratu krve z pravé komory do pravé síně.
  • Poloměsíčité chlopně:
    • Aortální chlopeň (valva aortae) spočívá na rozhraní levé komory a aorty. Tvoří ji tři cípy, které mají poloměsíčitý tvar (valvulae semilunares). Zabraňuje návratu krve z velkého oběhu zpět do srdce.
    • Chlopeň plicnice (valva trunci pulmonalis) spočívá na rozhraní pravé komory a plicnice. Má podobnou stavbu jako chlopeň aortální. Její funkcí je zábrana zpětného toku krve z malého oběhu do srdce.

Vady srdečních chlopní

Aby chlopeň fungovala správně, musí její cípy při otevření vytvářet široký otvor a při uzavření těsně doléhat. Dojde-li ke zúžení (stenóze) musí srdce vytvářet větší tlak, aby krev přes vadnou chlopeň prošla (srdce je přetěžováno tlakově). Na druhé straně se může objevit nedomykavost (insuficience), kdy se část vypuzené krve vrací zpět a srdce ji musí přečerpat znovu (srdce je přetěžováno objemově). Vady se mohou i kombinovat. Nejčastěji bývá postižená chlopeň aortální a mitrální.

Je-li přítomna chlopenní vada, srdce nemusí být schopno udržet dostatečný výdej krve, je více namáhané a v důsledku zvýšených nároků může zbytňovat (hypertrofovat) a později se rozšiřovat (dilatovat). Zbytnělé srdce potřebuje více kyslíku, který nedostane, a rozvíjí se ischemická choroba srdeční.

Příčiny

Příčinami vzniku chlopenních vad může být

Projevy

Mezi příznaky chlopenní vady patří

  • únava, nevýkonnost,
  • dušnost (nejprve při námaze, později klidová),
  • bolesti na hrudi (nejprve námahové, později klidové),
  • výpadky vědomí (synkopy),
  • pocity nepravidelné činnosti srdce (palpitace).

Vada se však nemusí projevovat nijak a prvním příznakem může být náhlá smrt.

Vyšetření

Změny v proudění krve vadnými chlopněmi může být slyšitelné při poslechu fonendoskopem jako šelest. Základním vyšetřením pro posouzení závažnosti vady je však echokardiografie (tzv. ECHO). Je to vlastně ultrazvuk srdce, který pomocí Dopplerova jevu dokáže zobrazit tok krve a umožní zhodnocení funkce celého srdce. Další možností jsou pak invazivní katetrizační metody.

Léčba[1]

Vadné chlopně je někdy možné opravit (valvuloplastika, plastika chlopně) nebo je lze vyměnit za umělou mechanickou náhradu (nejč.z uhlíku tzv pyrolytického karbonu), bioprotézu (upravené hovězí nebo vepřové chlopně) nebo za homograft (chlopeň od zemřelého člověka). U vhodných pacientů lze chlopeň nahradit i bez operace přes katetry zavedené nejčastěji z třísla - TAVI - transkatetrová implantace aortální chlopně - nová chlopeň je složena v katetru a nafoukne se do staré nefunkční chlopně pomocí balonku. Volba záleží na typu vady a stavu pacienta. Operaci je třeba provést včas, než se začne rozvíjet poškození srdce.

Žilní chlopně

Žilní chlopeň, histologický řez
© Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0
Žilní chlopeň v akci

Anatomie a fyziologie

Žilní chlopně jsou výchlipky cévní výstelky (endotelu). Usměrňují tok krve směrem k srdci a rozdělují sloupec krve v cévě na menší úseky, čímž se rozdělí i hydrostatický tlak, takže krev neměstná v níže uložených částech těla. To je důležité zejména v dolních končetinách.

Onemocnění žilních chlopní

Pokud žilní chlopně nefungují dostatečně, krev se v žilách hromadí a vznikají žilní městky, tzv. křečové žíly (varixy). Jejich nebezpečí tkví v tom, že stojící krev má tendenci tvořit sraženiny (tromby) a vzniká riziko jejich vmetení (embolii) nejčastěji do plic.

Vyšetření

Vyšetření je založeno hlavně na dopplerovské ultrasonografii.

Léčba

Konzervativní léčba spočívá v nošení elastických punčoch, užívání venofarmak a léků potlačujících srážení krve (antiagregancia). Chirurgickými přístupy lze buď nemocnou žílu úplně odstranit, nebo zneprůchodnit.

Chlopně lymfatických cév

Chlopně v lymfatických cévách plní podobné funkce jako chlopně v žilách.

Reference

  1. WWW.MEDITORIAL.CZ. Kardiochirurgie.cz. www.kardiochirurgie.cz [online]. 2009 [cit. 2024-08-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Apikal4D.gif
Autor: Kjetil Lenes, Licence: CC BY-SA 3.0
GIF-animation showing a moving echocardiogram; a 3D-loop of a heart viewed from the apex, with the apical part of the ventricles removed and the mitral valve clearly visible. Due to missing data the leaflet of the tricuspid and aortic valve is not clearly visible, but the openings are. To the left are two standard two-dimensional views taken from the 3D dataset.

Why might echocardiogram imaging be helpful?

An echocardiogram is a non-invasive procedure used to evaluate the functionality and structure of the heart. This kind of imaging might be helpful as it allows the examination of the heart's anatomy and the blood vessels around it (NHS, 2022). The procedure also analyses how blood flows through the veins and evaluates the heart's pumping chambers. In addition, it aids in diagnosing and monitoring some cardiac diseases.

What kinds of issues or anomalies might an echocardiogram imaging be able to detect?

An echocardiogram might detect atherosclerosis, where fatty molecules and other substances in the bloodstream gradually block the arteries. This heart condition may result in issues with the heart's pumping or wall movements (Johns Hopkins Medicine, 2022). The procedure can also detect cardiomyopathy, a cardiac enlargement brought on by thick and frail heart muscle. Additionally, congenital heart defects that appear in one or more cardiac components while a fetus is still developing might be detected using this procedure (Hopkins Medicine, 2022). Moreover, failure of the heart might be noticed. This condition happens when blood cannot be pumped effectively because the heart muscle has grown weak or tight due to cardiac relaxation. Some symptoms of this condition include swelling in the feet, ankles, and other areas of the body and fluid accumulation in blood vessels and lungs. Furthermore, aneurysm and heart valve malfunction might be detected. An aneurysm is an enlargement and weakening of the aorta or a portion of the heart muscle. If this condition occurs, there is a chance that the aneurysm will burst. On the other hand, heart valve malfunction involves the failure of one or more heart valves, which could result in irregular blood flow within the heart. The constriction of the valves prevents adequate blood flow. As a result, blood might ooze backward through the defective valves, which is dangerous (Johns Hopkins Medicine, 2022). Therefore, using an echocardiogram, heart valves can be examined for infection. At the same time, doctors can determine the best treatment for these diseases.

https://www.intechopen.com/chapters/44904

What might an echocardiogram not be able to detect?

An echocardiogram cannot reveal if one has blocked or clogged arteries. According to Discoverecho (2019), echocardiography is not a medical test particularly good at finding blocked arteries. This setback is mainly due to coronary arteries being typically too tiny to be seen using echocardiography.

References

Discoverecho. (2019, Nov 13). Does an echocardiogram show blockages? (Blocked arteries). https://discoverecho.com/does-echocardiogram-show-blockages/

Jamil, G., Abbas, A., Shehab, A., & Qureshi, A. (2013, Jun 12). Echocardiography findings in common primary and secondary cardiomyopathies. https://www.intechopen.com/chapters/44904

Johns Hopkins Medicine. (2022). Echocardiogram. https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/echocardiogram NHS. (2022, Mar 28). Echocardiogram. https://www.nhs.uk/conditions/echocardiogram/

A Sketch explains the animation.
Venous valve 00013.gif
© Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0
Venous valve popliteal vein Lower extremity. Open and close during blood flow. Venous valves prevent reverse blood flow.
Venule (238 10A) With a vein valve; cross-section; human.jpg
Autor: Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc., Licence: CC BY-SA 3.0
Tento soubor pochází z archivu Josefa Reischiga a je součástí daru 384 fotografií, které dědici autorských práv laskavě uvolnili pod licencí Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported v rámci projektu GLAM Wikimedia Česká republika.