Chlorobi

Jak číst taxoboxChlorobi
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenChlorobi
TřídaChlorobia
ŘádChlorobiales
ČeleďChlorobiaceae
Rody

Chlorobium
Ancalochloris
Chloroherpeton
Clathrochloris
Pelodictyon
Prostheochloris

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlorobi (též zelené sirné bakterie) jsou kmen obligátně anaerobních fotoautotrofních bakterií, k němuž se však zařazuje pouze jedna čeleď s několika rody. Chlorobi jsou příbuzné kmenu Bacteroidetes.[1] Jsou to nejčastěji nepohyblivé druhy[1] a mohou se vyskytovat jako koky, tyčinky i spirály.

Modelovou bakterií v této skupině je Chlorobium tepidum.

Fotosyntéza

Tyto bakterie jsou schopné fotosyntézy, a to zejména díky barvivu bakteriochlorofylu. Mnohá barviva také bývají v speciálních tělískách, chlorozomech. Donorem elektronů pro fotosyntézu jsou sulfidové ionty, vodík či oxid železnatý. Pokud je jím síra, často se po redukci ukládá mimo buňku, kde může být v budoucnu oxidována.

Výskyt

Chlorobi byly nalezeny například poblíž černých kuřáků v oceánu u Mexika, v hloubce 2500 metrů. V této hloubce žije bakterie "GSB1", a ačkoliv by se zdálo, že v takové hloubce není dostatek světla k fotosyntéze, vystačí si tato bakterie s tlumeným zářením z rozžhavených hornin[2][3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chlorobi na anglické Wikipedii.

  1. a b D.A. Bryant & N.-U. Frigaard. Prokaryotic photosynthesis and phototrophy illuminated. Trends Microbiol.. Nov 2006, roč. 14, čís. 11, s. 488. DOI 10.1016/j.tim.2006.09.001. 
  2. http://www.osel.cz/index.php?clanek=2988
  3. Beatty JT, Overmann J, Lince MT, Manske AK, Lang AS, Blankenship RE, Van Dover CL, Martinson TA, Plumley FG. An obligately photosynthetic bacterial anaerobe from a deep-sea hydrothermal vent. Proc. Natl Acad. Sci. USA. 2005, roč. 102, čís. 26, s. 9306–10. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Green d winogradsky.jpg
Grüne Schwefelbakterien (Chlorobiaceae) im unteren Bereich einer Winogradsky-Säule