Chloumecký hřbet

Chloumecký hřbet
Jižní strana hřbetu od Strašnovského lesa
Jižní strana hřbetu od Strašnovského lesa

Nejvyšší bod367 m n. m. (U doubku)
Délka13 km
Rozloha44 km²

Nadřazená jednotkaTurnovská pahorkatina
Sousední
jednotky
Mladoboleslavská kotlina
Jičíněveská pahorkatina
Luštěnická kotlina
Jabkenická plošina[1]

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Chloumecký hřbet na mapě Česka
Chloumecký hřbet na mapě Česka
Horninyjílovec, pískovec, slínovec
PovodíKlenice, Vlkava
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chloumecký hřbet (někdy zván též Chlumecký hřbet či častěji jednoduše Chlum) je geomorfologický okrsek při jižním okraji Turnovské pahorkatiny ležící v okrese Mladá Boleslav, ve Středočeském kraji. Území okrsku zvenčí vymezují sídla Mladá Boleslav na severozápadě, Domousnice na východě, Ledce na jihovýchodě a Dobrovice na jihu. Na hřbetu a zejména jeho svazích leží množství dalších menších sídel (obce a vesnice).

Charakter území

Vrchol U doubku s vysílačem

Hřbet tvoří rozvodí mezi Klenicí na severu a Vlkavou na jihu, rozvodnice probíhá při hraně příkřejšího zalesněného severního svahu. Na několika místech Chloumeckého hřbetu jsou příčná údolí se sezónními či trvalými drobnými toky, z nichž nejvýznamnější jsou Žerčický potok a Trnávka se soustavami rybníčků. V celém území je několik malých vrstevných pramenů a při úpatí svahů menší rybníky (u Jemník, Dolánek, Března). Hřbet je zalesněn ze 40%, především na obvodových svazích středně velkými lesy s převahou dubu a habru. Na severním svahu rostou bučiny a hojné borové a smrkové porosty, na jižních svazích jsou četnější sady a křoviny.

V západní části leží výrazný val Švédské šance – zbytky slovanského hradiště z 9. století a místo dalekých výhledů k západu. Další hradiště, a později i tvrz, stávaly o kilometr jižněji za vsí Chloumek v místě zvaném Na Hrádku – zachovaly se ale jen terénní nerovnosti. Na území hřbetu jsou vyhlášeny přírodní parky Chlum a Čížovky.[2][3][4]

Geomorfologické členění

Okrsek Chloumecký hřbet náleží do celku Jičínská pahorkatina a podcelku Turnovská pahorkatina. Dále se již nečlení. Hřbet sousedí s dvěma okrsky Turnovské pahorkatiny (Mladoboleslavská kotlina na severu, Jičíněveská pahorkatina na východě) a s dvěma okrsky Dolnojizerské tabule (Luštěnická kotlina na západě a jihu a Jabkenická plošina na jihovýchodě).[1]

Chloumecký hřbet ze svahu Baby

Významné vrcholy

Nejvyšším bodem Chloumeckého hřbetu je vrchol U doubku (367 m n. m.).

  • U doubku (367 m)
  • Švédské šance (366 m)
  • Kněžský (366 m)
  • Křemenice (336 m)
  • Telib (322 m)

Odkazy

Reference

  1. a b BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  3. Chráněná území na Boleslavsku [online]. [cit. 2013-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-05. 
  4. Chloumek u Mladé Boleslavi [online]. [cit. 2013-09-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Chloumecky hrbet z Baby.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Chloumecký hřbet z Baby
Chloumecky hrbet CZ geomorf mapa.png
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Poloha Chloumeckého hřbetu v rámci České republiky.
Chloumecky hrbet.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Chloumecký hřbet od Strašnovského lesa
U Doubku.jpg
Autor: LaSo, Licence: CC BY-SA 3.0
Vrchol U doubku s vysílačem