Chlum (Podorlická pahorkatina)

Chlum
Litický chlum s lomem, od vesnice Polom
Litický chlum s lomem, od vesnice Polom
Vrchol603 m n. m.
Prominence180 m ↓ Záchlumí[1]
Izolace11,0 km → Anenský vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Podorlické pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříPodorlická pahorkatina / Žamberská pahorkatina / Litický hřbet / Chlumský hřbet[2]
Souřadnice
Chlum
Chlum
Horninagranodiorit
PovodíDivoká Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlum (603 m n. m.) je nejvyšší vrchol Litického hřbetu Žamberské pahorkatiny, spadající pod geomorfologický celek Podorlická pahorkatina. Kopec je někdy označován podle nedaleké obce Litice nad Orlicí jako Litický chlum. Na vrchol se lze dostat pouze pěšky nebo na kole, motorovým vozidlům je tam vjezd zakázán. Z vrcholu kopce lze vidět reliéf Orlických hor, část Krkonoš a za dobré viditelnosti i Kunětickou horu, tepelnou elektrárnu Chvaletice nebo vrchol Žaltmanu.

Na úplném vrcholu se nachází také bývalý analogový televizní vysílač Rychnov nad Kněžnou – Litický Chlum, který byl s příchodem DVB-T vypnut. Vysílač pokrýval svým analogovým signálem východní Čechy i Kladské pomezí.

Televizní vysílač byl součástí do základní sítě analogových vysílačů a spolu s vysílači Černá hora či Krásné pokrýval východní Čechy programy ČT1, TV Prima a TV Nova.[3] Elektronkový analogový vysílač pracoval na výkonu 100 kW a jeho signál byl za dobrých příjmových podmínek zachytitelný až na Liberecku. Po přechodu na DVB-T je televizní vysílač vypnut a s jeho obnovením se nepočítá. Příhradová konstrukce je velmi frekventovaným uzlem digitálních mikrovlnných datových spojů, základních přenosových stanic (BTS) operátorů T-Mobile a O2 a také na něm sídlí dokrývač Hitrádia Černá Hora na frekvenci 94,7 MHz o výkonu 200 W.

Reference

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  3. DVB-T. www.radiosvet.wz.cz [online]. [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Litický chlum.JPG
Autor: Petr Filippov, Licence: CC BY 3.0
Litický chlum, the hill in the Eastern Bohemia, Czech Republic