Chlum (hrad, okres Mladá Boleslav)

Chlum
přístupová stezka z příkopu do jádra hradu od východu
přístupová stezka z příkopu do jádra hradu od východu
Základní informace
Zánikpřed rokem 1459
Stavebníkneznámý
Další majiteléVartenberkové
Poloha
Adresavýchodně od obce, Nepřevázka, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Chlum
Chlum
Další informace
Rejstříkové číslo památky19296/2-1786 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chlum je zaniklý hrad v katastrálním území Nepřevázka v okrese Mladá Boleslav. Stál jižně od vesnice Chloumek na nevýrazném výběžku planiny, jejíž svahy prudce spadají k jihu a západu, v nadmořské výšce 340 metrů. Od roku 1967 je chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie

Místo, na kterém hrad stával, bylo podle nečetných keramických zlomků osídleno už v raném středověku, nejspíše v 9. až 11. století. Je možné, že zde tehdy stálo hradiště, za jehož pozůstatek je považován příkop a val, které byly ve vrcholném středověku využity při stavbě hradu. Další val, zcela zaniklý, údajně vedl přímo vsí Chloumek.[2]

Vzhledem k existenci relativně blízkého hradu Kozlov, v pramenech uváděného také jako Chlum, je obtížné spojit s lokalitou písemné prameny. Podle Augusta Sedláčka hrad založil Mstidruh někdy v první polovině 13. století. Na konci 14. století hrad získali Vartenberkové a v roce 1431 byl jeho majitelem Rameš z Hrádku. Již roku 1459 se hrad uvádí jako zbořený. Hrad také bývá považován za sídlo rodu Chlumeckých z Chlumu. Archeologické nálezy datují dobu existence hradu do 14. až 15. století.[3]

Stavební podoba

Hrad stál na trojúhelníkovém půdorysu, jehož větší část tvořilo předhradí od zbytku planiny oddělené mohutným valem a příkopem.[3] Val je obloukovitě prohnutý a měří asi 140 metrů. Jeho výška dosahuje pěti metrů a šířka se pohybuje od dvanácti do 22 metrů. Příkop je patnáct metrů široký a až 2,5 metru hluboký.[2] Předhradí neobsahuje stopy středověké zástavby a nachází se v něm opuštěný podzemní vojenský objekt. Hradní jádro bylo od předhradí odděleno dalším příkopem. Hradní stavby byly pravděpodobné dřevěné, protože ani v jádře se nedochovaly žádné viditelné zbytky zdiva.[3]

Přístup

Hradní areál, dnes využívaný jako sad, je volně přístupný po odbočce z červeně značené turistické trasy z Mladé Boleslavi do Dobrovice.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-16]. Identifikátor záznamu 130053 : Tvrz – tvrziště Hrádek, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Nepřevázka, s. 216. 
  3. a b c DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. Praha: Libri, 2002. 736 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Chlum, s. 209–210. 

Literatura

  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze Království českého. Svazek X. Boleslavsko. Praha: František Šimáček, 1895. 462 s. Dostupné online. Kapitola Chlum hrad, s. 340–341. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic