Chmelnického povstání
Chmelnického povstání bylo kozácko-nevolnické povstání na Ukrajině v polovině 17. století. Probíhalo v letech 1648–1654. Bylo namířeno proti polsko-litevskému státu, jehož šlechta se pokoušela omezit rozsah kozácké autonomie.
Povstání vypuklo roku 1648, kdy je vyvolal kozácký hejtman Bohdan Chmelnickij. Jeho akce, motivované porušováním kozácké autonomie i osobními spory mezi Chmelnickým a polskými šlechtici, spustily široké povstání. Kozáci se spojili s krymskými Tatary vedenými knížetem Tuhaj Bejem a dosáhli překvapivých vítězství v bitvách u Korsuně a Žlutých vod. Proti kozákům se postavil vojevůdce Jeremiáš Wiśniowiecki, který proti nim vedl poměrně úspěšnou ofenzivu a zabránil tomu, aby se povstání rozšířilo dál na sever. Vojenská převaha kozáků vedla roku 1649 k uzavření zborovské dohody, v níž polský král Jan II. Kazimír a jeho kancléř Adam Kisiel uznali Chmelnického kozáckým hejtmanem a potvrdili uznání kozáckých práv v plném rozsahu. Rozpory mezi kozáckými vůdci a nerespektování míru z jejich strany vyvolaly polskou odezvu. Roku 1651 Wiśniowiecki obnovil útoky a vytlačil kozáky za Dněpr. Poláci následně drtivě zvítězili v bitvě u Berestečka a donutili kozáky uzavřít bělocerkevský mír (1651), jímž byla kozácká autonomie omezena jen na území kyjevského vojvodství. Kozáci s tímto výsledkem nebyli spokojeni a postavili se na odpor, roku 1652 byla svedena bitva u Batohu, v níž kozáci zvítězili a následně povraždili 8500 polských zajatců, včetně příslušníků vysoké šlechty (Např. Samule Kalinowski, Marek Sobieski). Kozácká rada poté požádala o pomoc proti Polákům ruského cara Alexeje. Následně, roku 1654, kozácká rada v Perejaslavi vyhlásila připojení Levobřežní Ukrajiny k Rusku, což však mělo za následek ještě tvrdší omezení kozácké autonomie než na polském území.
Po ochabnutí důvěry v Moskvu se Chmelnický pokusil vytvořit protipolskou koalici s Sedmihradskem a Švédskem, ovšem neúspěšně. Roku 1657 Chmelnický zemřel, na jeho místo nastoupil Ivan Vyhovský, který se rozešel s Moskvou a raději se chtěl dohodnout s Poláky, plánoval přeměnit Ukrajinu ve třetí subjekt polsko-litevské unie. Tento plán však nenašel na Ukrajině podporu,[1][2] kozáci se proti Vyhovskému vzbouřili a hejtman musel uprchnout do Polska. Na Ukrajině nastala éra chaosu a rozvratu.[3]
Chmelnického povstání bylo provázeno obrovskými protižidovskými pogromy. Obětí masového vyvražďování se stalo téměř 100 tisíc Židů v Polsku, Litvě i v Bělorusku, rozzuření kozáci však vraždili také Poláky, zejména šlechtice. Oběti byly často upalovány nebo naráženy na kůly. Za masakry nese zodpovědnost sám Chmelnický i jeho velitelé, např. neblaze proslulý Maxim Kryvonos. Pronásledování Židů vyvolalo silnou migrační vlnu, mnoho Židů z Ukrajiny našlo útočiště mimo jiné i v Českých zemích.[4][5] Zatímco západní historiografie hodnotí roli Chmelnického povstání kriticky a zdůrazňuje hlavně jeho brutalitu, v ukrajinském národním vědomí stále žije a je vnímáno jako osvobozenecká národní válka, jež vedla ke vzniku nezávislého ukrajinského státu.[6] Naproti tomu Poláci a pochopitelně rovněž Židé, jej dosud vnímají silně negativně.
Odraz v kultuře
Událostmi Chmelnického povstání se inspiroval polský autor Henryk Sienkiewicz při psaní románu Ohněm a mečem, který ho proslavil. Příběh románu popisuje osudy hlavního hrdiny, Jana Skrzetuskiho, který se spolu s Jeremiášem Wiśniowieckim, jemuž slouží, dostane do středu konfliktů s kozáky. V době svého vydání (původně vycházela seriálově v časopise, později vyšla jako samostatná kniha) se o její úspěch zasloužila historická přesnost a vykreslení dobových událostí.
Galerie
- Bohdan Chmelnický vjíždějící do Kyjeva
- Souboj Maxima Krivonose a Jeremiáše Wiśniowieckého
- Poprava polských zajatců
- Přijetí Chmelnického vyslanců Januszem Radziwiłłem
- Setkání Chmelnického s Tuhaj Bejem
- Bohdan Chmelnický na malbě z 19. století
Odkazy
Reference
- ↑ Archivovaná kopie. leccos.com [online]. [cit. 2015-04-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-04-06.
- ↑ http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2.&id_desc=394165&title=Chmelnick%E9ho%20povst%E1n%ED
- ↑ http://www.britannica.com/EBchecked/topic/612921/Ukraine/30067/The-Khmelnytsky-insurrection
- ↑ http://www.respectandtolerance.com/cz/pro-skoly/12-koly/2013-02-12-09-27-12/62-chronologie.html
- ↑ http://www.jewishencyclopedia.com/articles/4685-cossacks-uprising
- ↑ http://www.ukrajinci.cz/cs/ukrajina/detail/osvobozenecka-valka-poloviny-17-stoleti/
Literatura
- RUCZAJ, Maciej, a kol. Jagellonské dědictví : kapitoly z dějin středovýchodní Evropy. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2012. 234 s. ISBN 978-80-7325-274-8.
- RYCHLÍK, Jan, a kol. Dějiny Ukrajiny. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2015. 524 s. ISBN 978-80-7106-409-1.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Chmelnického povstání na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Bohdan Khmelnytsky, Ukrainian stateman XVII c., 1840s, Stepan Zemlyukov
"Battle of Maxym Kryvonis with Jeremi Wisniowecki"
Meeting of Khmelnytsky with Tugay Bey
Reception of Bohdan Khmelnytsky's envoys by Janusz Radziwiłł in 1651 by Abraham Evertsz. van Westerveld
Execution of Polish captives after the battle of Batoh 1652.