Chocomyšl (zámek)

Chocomyšl
Pohled na zámek přes Chocomyšlský rybník
Pohled na zámek přes Chocomyšlský rybník
Základní informace
Slohbarokní
ArchitektiFrantišek Maxmilián Kaňka, Karel Balling
Výstavba18. století
Přestavba1830–1831, 1854
StavebníkFrantišek Josef Černín z Chudenic
Další majiteléČernínové z Chudenic, Žákavcové ze Žákavy, Vratislavové z Mitrovic, Kolovratové, Wunschwitzové
Poloha
AdresaChocomyšl, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Chocomyšl je stavba ve stejnojmenné obci v okrese Domažlice. Je situován jihozápadně od centra obce na břehu Chocomyšlského rybníka. Původní tvrz je připomínaná poprvé v roce 1545. Honosný barokní zámek na místě tvrze vznikl ve dvou etapách během 18. století a měl sloužit jako rezidence a správní středisko statků hrabat Černínů z Chudenic v západních Čechách. Další generace Černínů neměly o zámek zájem a během 19. století byl několikrát upravován pro průmyslové využití (lihovar, cukrovar). Současným majitelem zámku a přilehlých hospodářských objektů je společnost ZAS Koloveč, která podnikla rozsáhlou opravu v letech 2007–2011. Vzhledem k četným stavebním úpravám pro průmyslové účely od počátku 19. století ztratil zámek umělecké hodnoty a není zapsán na seznamu kulturních památek. Po novodobé rekonstrukci je ale dominantou obce Chocomyšl s archivně bohatě doloženým stavebním vývojem.

Historie

Hlavní vstup zámku Chocomyšl

První zmínka o Chocomyšli pochází z roku 1365, kdy se připomíná jako majetek Václava z Chocomyšle. Rodině vladyků z Chocomyšle patřila ves až do druhé poloviny 15. století, kdy ji získali bavorští rytíři z Wildenfelsu. Když si Volf z Wildenfelsu nechal v roce 1545 zapsat svůj majetek do zemských desek, tehdy se poprvé v Chocomyšli připomíná tvrz, stála zde pravděpodobně již mnohem dříve. Část Chocomyšle v té době patřila k panství hradu Roupov. V letech 1580 a 1583 skoupil oba díly Chocomyšle Jindřich starší Žákavec ze Žákavy. Žákavcům pak Chocomyšl patřila sto let, rod ale sídlil hlavně na sousedním zámku v Srbicích. Během 17. století byla ale i chocomyšlská tvrz rozšířena do podoby menšího zámku. Posledním majitelem z rodu Žákavců byl Václav Antonín, který zemřel v roce 1681 (krátce před smrtí byl povýšen do panského stavu). Jeho manželka Polyxena, rozená Vratislavová z Mitrovic, podruhé provdaná z Gutštejna, Chocomyšl prodala v roce 1683. Dalšími majiteli byli Vratislavové z Mitrovic (1683–1693), Novohradští z Kolovrat (1693–1708) a krátce Ignác František Wunschwitz (1708–1711). Ten se ale potýkal s finančními problémy a Chocomyšl držel jen tři roky. Když mělo být panství zadlužené prodáno, byl pořízen soudní odhad, v němž je popsán i zámek. Z něj vyplývá jeho nepříliš dobrý stav, protože v některých částech budovy chyběly stropy či střechy.

Chocomyšl v majetku Černínů z Chudenic

Hrabě František Josef Černín z Chudenic, iniciátor přestavby zámku v letech 1720–1722

V roce 1711 koupila panství Chocomyšl poručnická správa pro nezletilého hraběte Františka Josefa Černína (1697–1733) za 86.115 zlatých. S později přikoupenými Kanicemi (1713) bylo panství připojeno k sousedním Chudenicím, které jako nejstarší rodové sídlo měly pro Černíny historický význam. Když František Josef Černín po dosažení zletilosti převzal správu svého obrovského majetku v různých částech Čech, rozvinul na svých panstvích bohatou stavební činnost, přestože se rodina potýkala s obrovským zadlužením v řadech statisíců zlatých. Starý zámek v Chudenicích již nesplňoval nároky na reprezentaci barokního velmože a František Josef Černín rozhodl o výstavbě nového zámku v Chocomyšli. Zámek byl postaven v letech 1720–1722 jako zamýšlené nové centrum chudenického panství (v 18. století byl označován jako „nový chudenický zámek“). Autorem projektu byl pravděpodobně František Maxmilián Kaňka, který tehdy pro Černíny pracoval, i když jeho účast na stavbě zámku není písemně doložena. S výjimkou nepotvrzené participace F. M. Kaňky jsou černínské stavební aktivity v Chocomyšli doloženy bohatou dokumentací a korespondencí uloženou v jejich rodovém archivu v Jindřichově Hradci. Z dochovaných pramenů vyplývá, že zámek v letech 1720–1722 vznikl úpravou staršího sídla Žákavců ze Žákavy a přístavbou dvou bočních křídel s uzavřeným nádvořím.

Pohled na zámek od severovýchodu

Stavební práce na zámku pokračovaly i za Františkova syna Prokopa Vojtěcha Černína (1726–1777), který si pobyty v Chocomyšli oblíbil zvláště v letních měsících. V letech 1761–1763 byl zámek rozšířen a tehdy vznikla také kaple. V září 1773 zámek téměř úplně vyhořel, ale Prokop Vojtěch Černín hned v následujícím roce vydal pokyn k nové stavbě. Projekt byl zadán Karlu Ballingovi, který pracoval i v sousedních Chudenicích. Zbytky zámku v Chocomyšli byly rozebrány a v roce 1775 začala nová výstavba. V hrubých rysech byl zámek hotov v roce 1777, téhož roku ale Prokop Vojtěch Černín zemřel. Jeho syn a dědic Jan Rudolf Černín (1757–1845) dal průchod svým zájmům především na sídlech v severních Čechách (Krásný Dvůr, Petrohrad) a o dokončení nákladného projektu v Chocomyšli neměl zájem. Zámek byl v roce 1802 nabídnut státu pro potřeby ubytování armády, z tohoto návrhu ale sešlo. V roce 1811 byla v zámku zahájena výroba cukru z javorového sirupu. K zásadní přestavbě na cukrovar došlo v letech 1831–1832 již za Evžena Černína (1796–1868). Výnosy cukrovaru ovšem nenaplnily Černínova očekávání, proto byl po několika letech zrušen. Později se znovu objevil návrh přebudování na kasárna a nakonec v zámku od roku 1854 fungoval lihovar. Po provedení pozemkové reformy za první republiky převzal zámek a další hospodářské budovy bývalý černínský úředník Antonín Vosyka. Ten zde hospodařil do konce druhé světové války a po roce 1945 byl národním správcem. Později zámek přešel do majetku místního JZD, které zde mělo kanceláře a skladiště. Po roce 1989 byl zámek vrácen v restitucích potomkům Antonína Vosyky. Od nich objekt koupila firma ZAS (Zemědělská akciová společnost) Koloveč, která v letech 2007–2011 provedla nákladnou opravu zámku.[1]

Odkazy

Reference

  1. Oprava zámku v Chocomyšli bude letos dokončena in: Domažlický deník, 20. 7. 2011 dostupné online

Literatura

  • PROCHÁZKA, Zdeněk: Chocomyšl 1365–2015; Chocomyšl, 2015; 63 s ISBN 978-80-87316-56-6
  • Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl IV. Západní Čechy; Praha, 1985; s. 109

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
František Josef Černín.jpg
Autor: Národní památkový ústav, Licence: CC BY-SA 4.0
František Josef hrabě Černín z Chudenic (1697-1733)
Chocomyšl, zámek I.jpg
Autor: Horst, Licence: CC BY-SA 4.0
Chocomyšl, okres Domažlice, zámek od hasičské zbrojnice
Chocomyšl, zámek.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek v obci Chocomyšl, Plzeňský kraj
Chocomyšl, zámek III.jpg
Autor: Horst, Licence: CC BY-SA 4.0
Zámek Chocomyšl, okres Domažlice, průčelí z aleje