Choroidní plexus
Choroidní plexus (plexus chorioideus) je hustě prokrvená část mozku, jejíž hlavní funkcí je výroba mozkomíšního moku. Choroidní plexus je tvořen záhyby omozečnice (pia mater), v nichž je vyvinuta síť fenestrovaných krevních vlásečnic, a tenkou epiteliální vrstvou ependymálních buněk.[1] U člověka se nachází na stropě III. a IV. mozkové komory a dále také v části stěn (I. a II.) laterálních komor.[2]
Vlásečnice procházející choroidním plexem jsou plné drobných otvorů, díky nimž mohou rozpustné látky procházet volně ven. Na bazolaterální straně epiteliální buňky aktivně přijímají např. vitamíny a nukleosidy a na základě iontové výměny (antiportu) přijímají Na+ a Cl−. Svou apikální stranou (kde se nachází mikroklky) jsou epiteliální buňky směřovány do dutin mozkových komor a vylučují do nich ionty a další důležité složky mozkomíšního moku. Voda následuje ionty na základě osmotického gradientu.[3]
Reference
- ↑ BUTLER, Ann B.; HODOS, William. Comparative vertebrate neuroanatomy: evolution and adaptation. [s.l.]: John Wiley and Sons, 2005.
- ↑ JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2005. Dostupné online.
- ↑ KANDEL, Eric R., James H Schwartz, Thomas M. Jessell. Principles of Neural Science. 4. vyd. [s.l.]: [s.n.], 1985. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Choroidní plexus na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Coronal section of lateral and third ventricles.