Chotěbuz (železniční zastávka)

Chotěbuz (Kocobędz)
Pohled na železniční zastávku i se staniční budovou
Pohled na železniční zastávku i se staniční budovou
StátČeskoČesko Česko
KrajMoravskoslezský
VesniceChotěbuz
Souřadnice
Chotěbuz
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice332445
TratěBohumín–Čadca, Ostrava-Svinov – Český Těšín
Nadmořská výška260 m n. m.
V provozu od1. ledna 1869
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)2 (4)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaautobusová zastávka 150 metrů od stanice
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotěbuz (Kocobędz) nebo též Odb Chotěbuz je železniční zastávka a odbočka na severním okraji obce Chotěbuz v okrese Karviná. Leží na dvojkolejných elektrizovaných železničních tratích Bohumín–Čadca a Ostrava-Svinov – Český Těšín.

Historie

Zastávka byla otevřena na Košicko-bohumínské dráze. Úsek BohumínTěšín, na kterém leží tato zastávka, byl vybudován v roce 1869. Trať však (na rozdíl od dnešního vedení tratě přes Karvinou) za obcí Louky odbočovala vlevo, vedla přes Orlovou a Rychvald a ústila do tehdejší Severní dráhy císaře Ferdinanda v Bohumíně. V roce 1915 byla pak postavena druhá kolej v úseku mezi Těšínem a Bohumínem. V roce 1963 byla kvůli rozrůstající se Karviné a velkému provozu[zdroj?] mezi doly postavena přeložka tratě od Luk nad Olší do Dětmarovic, o rok později byla celá trať z Bohumína až do Čadce elektrizována stejnosměrnou napájecí soustavou 3 kV.

V roce 1914 byla postavena trať z tehdejší Prostřední Suché do Českého Těšína přes území dnešního Polska (na východ od řeky Olše). O 17 let později, v roce 1931, byl však úsek vedoucí polským územím Polskem odkoupen,[zdroj?] čímž bylo nutné postavit napojení na stávající Košicko-bohumínskou dráhu. V letech 19611965 byl i tento úsek elektrizován.

Popis

V zastávce je vybudován podchod, kterým se lze dostat na obě nástupiště pomocí schodů a výtahů, podchod ústí na obou stranách kolejiště. Stanice se nachází cca 150 metrů od silnice mezi Českým Těšínem a Karvinou, archeopark Podobora je vzdálen cca kilometr. Hranice s Polskem se nachází cca 150 metrů od zastávky, avšak vede vodním tokem, nejbližší most pro pěší se nachází v Českém Těšíně.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Chotěbuz, železniční zastávka.jpg
Autor: Vojtěch Dočkal , Licence: CC BY-SA 4.0
Železniční zastávka v Chotěbuzi