Chotouňský potok

Chotouňský potok
Ústí Chotouňského potoka do Sázavy
Ústí Chotouňského potoka do Sázavy
Základní informace
Délka toku7,9 km
Plocha povodí16,0 km²
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-09-03-1800
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj - Nechánice, Chotouň, Kabáty, Borek, Žampach, Žampach)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Vltava, Sázava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotouňský potok je pravostranný přítok řeky Sázavyokresech Praha-východ a Praha-západ ve Středočeském kraji. Délka toku činí 7,9 km.[1] Plocha povodí měří 16,0 km².[2]

Průběh toku

Potok vytéká z rybníka, který se nachází v polích východně od Nechánicnadmořské výšce okolo 415 m. V pramenné oblasti teče nejprve západním směrem. Protéká výše zmíněnou vsí, u níž napájí tři místní rybníky a postupně mění směr toku na jihozápad. V Chotouni napájí vodní nádrž a poté přijímá zprava Jílovský potok. Odtud až ke svému ústí tvoří potok hranici mezi katastrálním územím Jílové u Prahy a katastrálními územími Pohoří u Prahy, Borek nad Sázavou a Kamenný Přívoz. Na středním a dolním toku proudí jižním až jihozápadním směrem hlubokým údolím, jehož svahy jsou z části zalesněné. Východně a jihovýchodně od Jílového u Prahy se na březích potoka rozprostírají chatové osady. Do Sázavy se vlévá v Žampachu na 9,7 říčním kilometru v nadmořské výšce okolo 220 m. Část osady na levém břehu Chotouňského potoka je součástí obce Kamenný Přívoz, část Žampachu na pravém břehu potoka je součástí města Jílové u Prahy.

Větší přítoky

  • Jílovský potok, zprava, ř. km 4,1

Odkazy

Reference

  1. HYDROEKOLOGICKÝ INFORMAČNÍ SYSTÉM VÚV TGM – Chotouňský potok [online]. [cit. 2018-12-29]. Dostupné online. 
  2. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR (str. 52) [online]. [cit. 2017-03-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ústí Chotouňského potoka do Sázavy 01.jpg
Autor: JirkaSv, Licence: CC BY-SA 4.0
Ústí Chotouňského potoka do řeky Sázavy v osadě Žampach v okrese Praha-západ