Chrám Proměnění Páně (Toljatti)

Chrám Proměnění Páně /
Спасо-Преображенский собор
Chrám Proměnění Páně v ruském Togliatti
Místo
StátRuskoRusko Rusko
MěstoToljatti
Souřadnice
Základní informace
ProvincieRuská pravoslavná církev
DiecézeEparchie samarská a syzranská
ZasvěceníProměnění Páně
SvětitelArcibiskup Sergij
Architektonický popis
ArchitektDmitrij Sergejevič Sokolov
Stavební slohStaroruská architektura
Typ stavbykostel
Výstavbačerven 1992 – 2002
Specifikace
Kapacitapřes 3000
Výška62 metrů
Další informace
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám Proměnění Páně, rusky Спасо-Преображенский собор je pravoslavný chrám ve ruském městě Toljatti, nesoucí název křesťanského svátku Proměnění Páně, který se slaví 6. srpna (19. srpna podle Juliánského kalendáře).

Dějiny

Kupole chrámu

Ve dnech srpnového puče roku 1991, byl toljattským stavebním výborem přijato rozhodnutí o výstavbě chrámového komplexu, sestávajícího z křestního chrámu (baptisteria), budovy pričtu (duchovní správy), zvonice a chrámu Proměnění. Zpočátku se předpokládalo umístění hlavního chrámu na břehu Volhy, ale kvůli velké vzdálenosti od obytných zón města, bylo rozhodnuto vystavět chrám blíže obyvatelstvu.

Dříve se bohoslužby sloužily v obyčejném soukromém bytě běžného 16-podlažního domu, v Jubilejní ulici (Юбилейная улица). Již tehdy byla u vchodu vývěska s nápisem "Преображенский собор". Ovšem bohoslužeb pro celý Avtozavodský rajón se tehdy mohly zúčastnit sotva dvě desítky lidí.

Výstavba komplexu započala v červnu 1992 budováním chrámu zadvěceného Janu Křtiteli a budovy pričtu (duchovní správy). Stavba chrámu Proměnění začala v roce 1996 a dokončena byla roku 2002. Stavbu prováděla společnost "АВТОВАЗ" za bezprostřední účasti protojereje chrámu Valerije Marčenka.

Architektura

Kupole
Chrámové panikadilo

Autorem architektonicko-designérského projektu je moskevský architekt Dmitrij Sergejveič Sokolov. Stavbu pak prováděly toljattské firmy Invest-Avto a Hydromontaž. Generálním sponzorem výstavby byl automobilový závod AvtoVAZ.

Plocha chrámu zaujímá 2800 m². Kapacita je přes 3 000 osob. Výška v hlavním kříži je 62 metrů od úrovně země. Interiér chrámu zahrnuje hlavní oltář zasvěcený Proměnění Páně, jižní a severní oltáře, kůry, západní Narthexpritvor, jižní a severní křídlo a kryptu. Výška ústředního ikonostasu u oltářů je 15 metrů.

Podlahy jsou vykládané mozaikou ze 12 druhů mramoru. Ke slavnostnímu otevření chrámu toljattští klenotníci zhotovili 16 ikon na stříbrných smaltových dlaždicích. Vnitřní a vnější dveře jsou z dubového dřeva, mosazným kováním a mřížkami.

Kupole jsou pokryté nerezovou ocelí, vyvedené „ve zlatě“. Z téhož materiálu jsou vyrobeny i kříže. Ústřední kupole váží 26 tun a jeho instalace provedená pomocí speciálního jeřábu byla unikátní konstrukční operací.

Uvnitř je chrám osvícen třinácti panikadily, z nichž největší má sedm pater a výšku okolo deseti metrů.

Z inženýrského pohledu je objekt zcela moderní: chrám je vybaven rádiopřenosovou soustavou, systémem ventilace, bezpečnostní a požární signalizací, komunikační technikou a také systémem externího osvětlení fasády.

Činnost

19. srpna 2002 chrám Proměnění Páně v Toljatti vysvětil Jeho Vysokopřeosvícenost Sergij, arcibiskup samarský a syzraňský.

V červenci 2006 byla do chrámu dopravena jedna z nejvýznamnějších relikvií křesťanského světa — ostatky svatého Jana Křtitele.

Nad zvonicí, jež má být závěrečnou fází výstavby komplexu, již několik let visí otazník. V souladu s původním projektem má mít výšku 76 metrů a uvnitř má být výtah a rozhledna a kontrolní plošina.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Preobrazhensky Sobor-3, Togliatti, Russia.JPG
Autor: Владимир Колов (vazm6), Licence: CC BY-SA 3.0
Tento soubor byl nahrán pomocí nástroje Commonist.
Preobrazhensky Sobor, Togliatti, Russia.JPG
(c) ShinePhantom, CC BY-SA 3.0
Preobrazhensky Sobor, Togliatti, Russia