Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice (Vladimir)

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice
Успенский собор
Místo
StátRuskoRusko Rusko
oblastVladimirská oblast
ObecVladimir
Souřadnice
Základní informace
CírkevRuská pravoslavná církev
DiecézeVladimirská a suzdalská eparchie
StatusHlavní chrám Vladimirské a suzdalské eparchie
ZasvěceníZesnutí přesvaté Bohorodice
Architektonický popis
Stavební slohstaroruský
Výstavba1158—1189
Specifikace
Délka30,8 m
Šířka30 m
Výška32,3 m
Umístění oltářevýchod
Stavební materiálbílý kámen
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památky3310022000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice, či Uspěnský chrám (rusky Успенский собор) je pravoslavný chrám v ruském Vladimiru z 12. století. Byl hlavním chrámem Vladimirsko-suzdalského knížectví, právě zde byla korunována vladimirská i některá moskevská knížata. Stal se vzorem pro celou řadu pozdějších chrámů, např. chrámu Zesnutí přesvaté Bohorodice v Moskevském kremlu. Je jedním z mála chrámů, kde se dochovaly původní fresky Andreje Rubleva.

Od roku 1992 je v rámci Bílých památek Vladimiru a Suzdalu zanesen na seznam světového dědictví UNESCO.

Historie

Původní chrám byl vystavěn v letech 1158-1160 za vlády knížete Andreje Bogoljubského a již roku 1161 byly dokončeny fresky. Stavitele chrámu poslal do Vladimiru Fridrich I. Barbarossa, přítel knížete Bogoljubského. Vystavěn byl z bílých kamenných kvádrů. Hlavní chrámová loď byla téměř čtvercová, měřila přibližně 22,5 m na 17,5 m. Svou výškou 32,3 m převyšoval chrám svaté Sofie v Kyjevě i chrám svaté Sofie ve Velikém Novgorodu. V té době zde byla umístěna ikona Vladimirské Bohorodičky, která proto dostala jméno podle města Vladimiru, i když později byla přemístěna do Moskvy. Původní výmalba chrámu z roku 1161 se dochovala pouze fragmentárně a zachycuje proroky, na severní galerii byla odhalena vyobrazení pávů.

Po požáru roku 1185 nechal Vsevolod III. chrám značně rozšířit. K hlavnímu tělesu budovy byly přistavěny boční galerie, starý chrám tak byl v podstatě obklopen novým. Ve stěnách původního svatostánku vznikly velké oblouky, které sjednotily staré prostory s novými. Tento dojem podtrhlo i sjednocení kůrů do jediné velké plochy. Nově se stavba stala pětilodní a její rozměry (bez apsid) dosáhly cca 30 x 30 m. Celá tato komplikovaná přestavba byla dokončena roku 1189.

Z původních fresek se dochovaly pouze fragmenty. Na počátku 15. století byli ke zhotovení nových přizváni ikonopisci Andrej Rublev a Daniil Čornyj. Z jejich práce se dochovaly některé části velké kompozice Poslední soud v západní části chrámu a některé fragmenty v oltářní části. Většina do současnosti dochovaných fresek pochází z 19. století.

Velkou a nepříliš citlivou rekonstrukcí prošel chrám na příkaz carevny Kateřiny II., která Vladimir navštívila roku 1767. Namísto původního ikonostasu malovaného samotným Rublevem byl v chrámu instalován nový barokní (odstraněné Rublevovy ikony jsou dnes vystaveny v Treťakovské galerii v Moskvě). Do 19. století prodělala stavba ještě několik dalších změn. Roku 1810 byla vedle přistavěna čtyřpatrová zvonice, která byla později propojena přímo s chrámem.

Na konci 19. století proběhly první restaurátorské práce, které vedly nejenom k odkrytí některých Rublevových fresek, ale i řada novějších stavebních úprav z posledních staletí byla vrácena do původního stavu.

V současnosti má Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice status hlavního svatostánku Vladimirské a suzdalské eparchie a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Zároveň však slouží jako muzeum a mimo bohoslužby je přístupný turistům.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Успенский собор (Владимир) na ruské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Church of the Protection of the Theotokos on the Nerl 10.jpg
Autor: Nickolas Titkov from Moscow, Russian Federation, Licence: CC BY-SA 2.0
Покров на Нерли — четырёхстолпный, трёхапсидный, одноглавый храм, построенный из белого камня высочайшего качества (кладка весьма однородна, в ней практически отсутствует желтоватый оттенок, пористость блоков очень низка). В сводах для их облегчения применён туфообразный известняк.

Храм стоит на уникальном фундаменте, состоящем из восьми рядов качественного гладкотёсаного белого камня (в целом около 4 метров глубиной), базирующихся на обычной для суздальского зодчества бутовой основе, почти квадратной в разрезе (глубиной около 2 метров).

Дата постройки — 1165 год — оспаривается многими исследователями.
Успенский собор-2014.jpg
Autor: Cathady, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number:
Владимир, вид на Успенский собор.JPG
Autor: Vladimir-city, Licence: CC BY-SA 3.0
город Владимир, вид на Успенский собор
Rublev fresco, Vladimir cathedral 04.jpg
Autor: Andrew Gould, Licence: CC BY 2.0
This is the only remaining fresco painted by Andrei Rublev, the great iconographer of the 15th century. It is an ensemble depicting the last judgment under the central arch of the west gallery in the cathedral of Vladimir. Few people are able to photograph it because of the poor lighting.
Europe relief laea location map.jpg
Autor: Alexrk2, Licence: CC BY-SA 3.0
Physical location map Europe; Lambert azimuthal equal-area projection
Assumption Cathedral in Vladimir (plan).jpg
Assumption Cathedral in Vladimir (plan)
Ансамбль Успенского собора. Владимир. - 2.jpg
Autor: Missis87, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a cultural heritage object in Russia, number: