Chrám svaté Barbory (Debř)

Chrám svaté velikomučednice Barbory v Mladé Boleslavi-Debři
Chrám svaté velikomučednice Barbory v Mladé Boleslavi-Debři
Chrám svaté velikomučednice Barbory v Mladé Boleslavi-Debři
Místo
StátČeskoČesko Česko
krajStředočeský
ObecMladá Boleslav-Debř
Souřadnice
Základní informace
CírkevČeská pravoslavná
Diecézepražská eparchie
FarnostPravoslavná církevní obec Mladá Boleslav
ZasvěceníBarbora z Nikomédie
Architektonický popis
Stavební slohgotika, baroko
Výstavba13. století
Další informace
AdresaJosefodolská 15, Mladá Boleslav-Debř
UliceJosefodolská
Oficiální webhttp://www.pravoslavnamladaboleslav.cz/
Kód památky18249/2-1671 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svaté velikomučednice BarboryMladé Boleslavi-Debři je poměrně prostá stavba s oddělenou barokní zvonicí. Původně se jedná o kapli kosmonoské římskokatolické farnosti[1] spadající pod litoměřickou diecézi[2] využívanou ve 21. století k bohoslužbám českou pravoslavnou církví. Nachází se na adrese Josefodolská 15, Mladá Boleslav-Debř.

Dějiny

Kostel, původně raně gotický ze 13. století, byl ve 2. polovině 17. století barokně přestavěn. Vedle kostela stojí barokní zvonice z doby kolem roku 1700. Sakristie s pilastry přibyla roku 1770 v pozdně barokním slohu.

Současnost

Od roku 2010 kostel využívá pravoslavná církev, která předtím sloužila v evangelickém kostele sv. Havla v Mladé Boleslavi.[3] Duchovním správcem chrámu byl řadu let igumen Mgr. Stefan (Štefan) Kwoka. Toho od 1. července 2020 vystřídal protojerej. Bc. Ivan Makhanets.[4] Pravidelné bohoslužby se konají od 9:00 hodin každou neděli a o svátcích.

Zvonice

Barokní zvonice

Zděná čtyřboká barokní zvonice z doby kolem roku 1700 vedle chrámu svaté Barbory se nachází na místě někdejšího kostelního hřbitova a pravděpodobně nahradila starší dřevěnou zvonici. Zvonice s osmibokou zvonovou věží je zakončena cibulovou střechou a opatřena hodinami. Je možné, že se na stavbě zvonice podíleli italští architekti, kteří pracovali v Kosmonosích. V 70. letech 20. století zvonice prošla rekonstrukcí.

Ve zvonici je pozdně gotický zvon z roku 1503 od mistra Bartoloměje z Nového Města pražského. Podle soupisu památek z roku 1905 zde býval také renesanční zvon z roku 1573, dar od Fridricha Vančury z Řehnic, ten se však nedochoval.

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. S. 94. 
  2. Katalog biskupství litoměřického, Kaple sv. Barbory, Mladá Boleslav (Debř) [online]. Litoměřice: Biskupství litoměřické [cit. 2013-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-10. 
  3. Archivovaná kopie. www.pravoslavnamladaboleslav.cz [online]. [cit. 2016-03-29]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-06-22. 
  4. Ministerstvo kultury ČR: Výpis z rejstříku evidovaných právnických osob, PCO v Mladé Boleslavi[nedostupný zdroj]

Literatura

  • Ivan Grisa, dle K. Kuča: České, moravské a slezské zvonice, Libri 2001

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Debř, kostel sv. Barbory zvonice 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Debř, pravoslavný kostel sv. Barbory
Debř, kostel sv. Barbory.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: