Chrám svatých Borise a Gleba (Daugavpils)

Chrám svatých Borise a Gleba
Místo
StátLotyšskoLotyšsko Lotyšsko a Ruské impériumRuské impérium Ruské impérium
Souřadnice
Základní informace
ZasvěceníBoris a Gleb
Architektonický popis
ArchitektMichail Michajlovič Prozorov
Stavební slohRuský sloh
Výstavba1904
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér katedrály
Katedrála sv. Borise a Gleba

Chrám svatých Borise a Gleba (rusky Даугавпилсский православный кафедральный собор святых благоверных князей Бориса и Глеба, lotyšsky Svēto Borisa un Gļeba pareizticīgo katedrāle), ve městě Daugavpils, je největší pravoslavný chrám v Lotyšsku. Nachází se v regionu Latgalsko, ve kterém žije velká ruská menšina.

Historie

Chrám byl postaven v letech 19041905 v novoruském architektonickém stylu, který byl typický pro sakrální architekturu Ruského impéria. Vybudovaný byl podle plánů ruského architekta M. Pozarova. V roce 1922 se stal farním chrámem a v roce 1938 získal status katedrálního chrámu. V roce 1925 se začaly v chrámu konat kromě ruských bohoslužeb i bohoslužby v lotyšském jazyce. Během druhé světové války nebyl sice poškozen, ale po ní ho poškodil požár. Později přišel i o status katedrálního chrámu. Přesto nebyl během sovětské vlády zavřený. Katedrální status byl chrámu vrácen v roce 1989.

Současnost

Chrám prošel po roce 1990 rozsáhlými rekonstrukcemi. Největší z nich se uskutečnila v letech 2004 až 2008. Během ní získal chrám částečně svůj původní vzhled a byly pozlaceny jeho kopule. Chrám patří k typickým atributům latgalského města Daugavpils (rusky Dvinsk) a je cílem návštěv pravoslavných věřících z Latgalska, celého Lotyšska i ze zahraničí.

Architektura

Chrám byl vybudován v novoruském architektonickém stylu a podobá se staroruským chrámům. Jeho ozdobou je deset pozlacených kopulí, které je vidět již zdálky. Krásná je i zvonice se čtyřmi zvony, které pravidelně vyzvánějí. Ikonostas zdobí nádherné ikony patronů chrámu – svatých Borise a Gleba, ale i ikony Spasitele a Bohorodičky. Do chrámu se vejde 5 000 věřících.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám svätých Borisa a Gleba (Daugavpils) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
St Boris and Gleb Orthodox Cathedral in Daugavpils6.JPG
Autor: Alma Pater, Licence: CC BY-SA 3.0
Ss. Boris and Gleb Orthodox Cathedral in Daugavpils, Latvia - Interior. The letters "X" and "B" stand for the paschal greeting: "Christ is Risen!"
Daugavpils Orthodox church2 LV.jpg
Autor: Paju, Licence: CC BY-SA 3.0
(Eastern) Orthodox church in the Daugavpils downtown, in southwestern Latvia.
Daugavpils Ss Boris and Gleb Orthodox Cathedral (2).jpg
Autor: Glossologist, Licence: CC BY-SA 3.0
Daugavpils Ss Boris and Gleb Orthodox Cathedral