Chrápání

Chrápání
Klasifikace
MKN-10R06.5
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrápání (ronchopatie[1]) je zvuk vibrací, který pochází z dýchacího ústrojí některých osob nebo zvířat během spánku. Zvuk chrápání může být rušivý a nežádoucí jak pro osobu, která chrápe, tak pro její okolí.

Chrápání může způsobovat nespavost, ztrátu soustředění, nervozitu a ztrátu libida.

Příčiny chrápání

Chrápání může být ovlivňováno celou řadou faktorů. Mezi ně spadají fyziologické faktory, ale také životní styl, medikace a věk.

  • Pohlaví. Častěji chrápou muži, než ženy, protože mají užší hrdlo.
  • Obezita. Obézní lidé mají větší tendenci ke chrápání kvůli usazování tuku v oblasti krku a horší respiraci.
  • Alkohol. Uvolnění svalů, které nastává po konzumaci alkoholu, může podporovat vibrace v krku a tím pádem podporovat chrápání.
  • Nemoci horních cest dýchacích. Astma, katary horních cest dýchacích a další respirační potíže mohou chrápání podporovat.
  • Kouření. Cigaretový kouř redukuje řasinkový epitel, který posouvá hlen, což může mít za následek vyšší náchylnost k nemocem horních cest dýchacích. To může v důsledku chrápání také podporovat.
  • Spánkové apnoe.
  • Čelistní anomálie. Malá horní nebo dolní čelist, tím zmenšený prostor v této oblasti dýchacích cest.

Jak chrápání léčit

Chrápání může podstatně ovlivňovat život chrápajícího i jeho partnera/partnerky. Lidé, kteří mají s chrápáním problém, mohou podstoupit chirurgický zákrok. V současné době se nabízí ovšem i řešení ambulantní.

  • Maxilo-mandibulární předsun – operace na čelistních kostech prováděná maxilofaciálním chirurgem.
  • Mandibulárním protraktor – snímací aparátek nasazující se na zuby, předsunující dolní čelist, a tím zvětšující průsvit části dýchacích cest.
  • UPPP (uvulopalatofaryngoplastika) – provádí se pod celkovou anestezií. Zákrok probíhá na rozšířené brance hrtanové. Využívá se také k léčení spánkového apnoe.
  • Ambulantní zákroky – laserová palatoplastika (LAUP), která slibuje menší bolestivost. Úspěšnost je nižší.

Pro léčbu chrápání je vždy potřeba konzultace s odborníkem. Některé zákroky hradí ZP, ale někdy je nutný doplatek pacienta.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.