Chrast u Chrudimi (nádraží)

Chrast u Chrudimi
StátČeskoČesko Česko
KrajPardubický
MěstoChrast
Souřadnice
Chrast u Chrudimi
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice546937
TratěPardubice – Havlíčkův Brod, Hrochův Týnec – Chrast u Chrudimi
Nadmořská výška295 m n. m.
V provozu od1. června 1871
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo K-2002 (DOZ ze Žďárce u Skutče)
Dopravní koleje4
Nástupiště (nástupní hrany)3 (3)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrast u Chrudimi (dřívější název Chrast u Chrudimě) je železniční stanice v západní části města Chrast v okrese Chrudim v Pardubickém kraji poblíž řeky Ležák. Leží na jednokolejné neelektrizované trati Pardubice – Havlíčkův Brod. Do stanice byla od roku 1899 zaústěna trať Hrochův Týnec – Chrast u Chrudimi, která byla v roce 2005 zlikvidována.

Historie

V roce 1871 dostavěla společnost Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB) svou trať navazující na železnici Jihoseveroněmecké spojovací dráhy (SNDVB) z Liberce a Rosic nad Labem a pokračující dále přes Chrudim do Havlíčkova Brodu, pravidelný provoz na trati byl zahájen 1. června. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Trasa byla výsledkem snahy o propojení železničních tratí v majetku ÖNWB jihozápadním směrem, tedy traťových úseků Liberec-Pardubice a hlavního tahu společnosti, železniční trati spojující Vídeň a Berlín.

25. září 1899 otevřela společnost Místní dráha Chrudimsko-Holická trať z Chrasti do Hrochova Týnce, v Chrasti také vystavěla vlastní nádraží, Chrast město. Po zestátnění ÖNWB v roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy (týnská trať zestátněna až roku 1925).[1]

Ve stanici bylo v roce 1950 aktivováno první reléové zabezpečovací zařízení (RZZ) na území dnešního Česka. Společně s RZZ ve slovenské stanici Kráľova Lehota (aktivace 1952) se jednalo o jediná dvě RZZ firmy Ericsson (s domácími komponenty firmy ČKD) vybudovaná v Československu. Zmiňované RZZ bylo v Chrasti u Chrudimi v provozu do roku 2005.[2][3]

Popis

Nacházejí se zde tři nekrytá úrovňová oboustranná nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes koleje.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Nádraží Chrast u Chrudimi 03.jpg
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádraží Chrast u Chrudimi