Chudenice

Chudenice
Pohled na Chudenice z rozhledny Bolfánek
Pohled na Chudenice z rozhledny Bolfánek
Znak městyse ChudeniceVlajka městyse Chudenice
znakvlajka
Lokalita
Statusměstys
Pověřená obecKlatovy
Obec s rozšířenou působnostíKlatovy
(správní obvod)
OkresKlatovy
KrajPlzeňský
Historická zeměČechy
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel761 (2023)[1]
Rozloha21,13 km²[2]
Nadmořská výška488 m n. m.
PSČ339 01
Počet domů359 (2021)[3]
Počet částí obce5
Počet k. ú.4
Počet ZSJ5
Kontakt
Adresa úřadu městyseKvapilova 215
339 01 Chudenice
info@mestyschudenice.cz
StarostaDavid Žák
Oficiální web: www.chudenice.info/umchudenice/
Chudenice
Další údaje
Kód obce556378
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chudenice (německy Chudenitz, též Chudienitz) jsou městys v okrese Klatovy, 11 km severozápadně od Klatov. Obec má 761[1] obyvatel a rozkládá se na katastru 2113 ha. Pod obec spadají vsi Lučice, Býšov, Slatina a Bezpravovice.

Historie

Chudenice jsou poprvé připomínány roku 1200, v době, kdy je prvně zmiňován kostel sv. Jana Křtitele v Chudenicích a jejich historie je velmi úzce spjata se šlechtickým rodem Černínů, kterým obec nepřetržitě patřila od první poloviny 13. století do roku 1945. O Czerninech, jednom z nejstarších českých šlechtických rodů, se písemné prameny zmiňují roku 1192, kdy byl jistý Czernin jmenován komořím českého krále Přemysla Otakara I. Posledním majitelem chudenického panství byl Evžen III. Černín z Chudenic (pocházející z rodové větvě vrchlabské, nebo také jinak morzinské), kterému bylo toto panství zabaveno roku 1945 na základě tzv. Benešových dekretů, ovšem nikoli jako kolaborantovi, ale kvůli jeho německému státnímu občanství.

Roku 1592 byla obec zásluhou Humprechta Černína (uplatnil svůj vliv na císaře Rudolfa II.) povýšena císařem Rudolfem II. na městysprávem znaku, pečeti a trhu. Od 10. října 2006 byl obci tento status vrácen.[4]

Osobnosti městysu

Rodáci

Další osobnosti

Stromy

Západně od Chudenic se nachází národní přírodní památka Americká zahrada – arboretum zaměřené na dřeviny Severní Ameriky s cennou Černínovou douglaskou. V okolí je mnoho dalších krásných stromů, několik z nich je památných – tis v Chudenicích, Chudenická lípa, zámecká lípa, či dub v Lučici.

Pamětihodnosti

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Chudenicích.

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Rozhodnutí č. 8 předsedy Poslanecké sněmovny, k stanovení obcí městy a městysi, Miloslav Vlček, 10. října 2006

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Spezialkarte 4250 Taus und Klattau.jpg
historische Landkarte: Spezialkarte 1:75.000, franzisco-josephinische (3.) Landesaufnahme der österreichisch-ungarischen Monarchie. Blatt 4250 Taus und Klattau. Mit Schwihau, Neugedein, Neumark, Neuern, Janowitz, Drosau und Furth in Bayern (Chudenitz oben mitte rechts, westsüdwestlich Schwihau)
Chudenice CZ flag.png
Vlajka městysu Chudenice, okres Klatovy. List tvoří čtyři vodorovné pruhy, červený, žlutý, modrý a bílý, v poměru 5:1:1:1. V červeném pruhu dvě věže na kvádrovaném soklu se dvěma černými okny nad sebou. Mezi věžemi kvádrovaná hradba s prázdnou bránou, s vytaženou žlutou mříží se šedými hroty, vše bílé a s cimbuřím. Na každé věži na žlutých žerdích odvráceně vlající prapory tvořené třemi vodorovnými pruhy, žlutým, modrým a bílým. Mezi věžemi na cimbuří vzpřímený hnědý medvěd s červeným jazykem držící v pravé tlapě žlutý oštěp a levou tlapou přidržující modrý štít s bílým půlměsícem, s cípy k vlajícímu okraji listu.
Chudenice Stary zamek.jpg
Autor: Jik jik, Licence: CC BY-SA 3.0
Chudenice - Starý zámek
Panorama-Chudenice.jpg
Pohled z rozhledny Bolfánek naměstys Chudenice, okres Klatovy.
Chudenice hrbitovni kaple sv Anny.jpg
Autor: Jik jik, Licence: CC BY-SA 3.0
Chudenice - hřbitovní kaple sv. Anny
Chudenice znak.png
Znak městysu Chudenice, okres Klatovy. V červeném štítě volně mezi dvěma věžemi se dvěma černými okny nad sebou hradba s prázdnou branou s vytaženou zlatou mříží se železnými hroty přirozené barvy, vše stříbrné, kvádrované, se třemi stínkami. Na obou věžích na zlaté žerdi odvráceně vlající prapory dělené zlato-modro-stříbrně. Mezi věžemi na cimbuří vzpřímený medvěd přirozené barvy s červeným jazykem držící v pravé tlapě zlatý oštěp a levou tlapou přidržující modrý štít se stříbrným ubývajícím půlměsícem.