Chudobinec císařovny Alžběty v Chomutově

Chudobinec císařovny Alžběty v Chomutově
Bývalý okresní chudobinec císařovny Alžběty
Bývalý okresní chudobinec císařovny Alžběty
Účel stavby

Chudobinec, Policie ČR, ubytovna

Základní informace
ArchitektJosef Zasche
Výstavba19111913
Poloha
AdresaVinohradská 403, Chomutov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Chudobinec císařovny Alžběty
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Okresní chudobinec císařovny Alžběty, Chomutov
Budova na staré pohlednici

Chudobinec císařovny Alžběty (Elisabethhaus) v Chomutově byl postaven v letech 19111913. Pojmenován byl na počest rakouské císařovny a české královny Alžběty Bavorské (18371898), která byla za svého života patronkou mnoha dobročinných organizací.

Historie

Budova byla vystavěna na místě staré, již nevyhovující nemocnice z roku 1855, která byla stržena roku 1909. Architektem nové budovy byl Němec Josef Zasche, který v Čechách v první třetině 20. století projektoval množství obytných, veřejných i církevních staveb. Finanční prostředky na stavbu chomutovského chudobince poskytla tehdejší městská spořitelna. Po dostavění budova nabízela více než 100 lůžek pro nemajetné obyvatele města, kteří se zde léčili. Současně se stavbou chudobince byly v nedalekém parku Theodora Körnera provedeny geometrické zahradní úpravy.

Park však s postupným rozšiřováním nedalekých válcoven začal pustnout. K jeho obnově došlo až na počátku třetího tisíciletí, kdy zde zároveň vznikla malá botanická zahrada s rostlinami typickými pro oblast Krušnohoří. Chudobinec později ukončil svou funkci, a z budovy se stalo v roce 1956 sídlo první chomutovské polikliniky, v níž byly soustředěny ordinace obvodních a odborných lékařů, rentgen, laboratoř a další zdravotnické služby. Po vystavění nové moderní polikliniky v Edisonově ulici v objektu několik let sídlila Policie České republiky, jejím potřebám však léta nerekonstruovaný objekt nevyhovoval a v roce 2009 se policisté přesunuli do jiné budovy v ulici T. G. Masaryka. Poté byla budova bez využití a od roku 2014 se využívá jako ubytovna.[1]

Stavební podoba

Bývalý chudobinec je cihlovou budovou klasické konstrukce. Jeho půdorys je ve tvaru hranatého písmene „U“, obě křídla jsou dvoutrakt (chodba a místnosti) a hlavní část budovy je třítrakt (středová chodba). Vstup do objektu je řešen velkou vstupní halou. Budova je dvoupodlažní se suterénem a jsou v ní 3 základní schodiště. Střecha je sedlová, v současnosti krytá plechem.

Odkazy

Reference

  1. MORAVEC, Zdeněk. Roste nám v centru města ubikace pro nepřizpůsobivé? Radnice nemá na stavbu páky [online]. eChomutovsko, 2014-05-28 [cit. 2015-07-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Chomutov - 03-2013 - Okresní chudobinec (02).JPG
Autor: Marounek, Licence: CC BY-SA 3.0
Chomutov - Chudobinec císařovny Alžběty, bývalá poliklinika
Chomutov - Staré pohlednice - Chudobinec.jpg
Stará pohlednice - Chomutov, Chudobinec císařovny Alžběty
Chomutov - Budova starého chudobince, později Policie ČR v Libušině ulici.JPG
Autor: Marounek, Licence: CC BY-SA 3.0
Chomutov - Budova bývalého chudobince, později sídlo Policie ČR