Ciborium

Termín ciborium pochází z řeckého slova kiborion. Je to liturgická nádoba používaná v katolické církvi a v církvích majících eucharistii k uchovávání proměněných (konsekrovaných) hostií – tedy eucharistie.

Historie

V raně křesťanské době se užívaly schránky ze dřeva, slonoviny, pálené hlíny, textilu či obecného kovu se smaltovanou výzdobou, shodné s pyxidami, počeštěně "puška". Od pozdního středověku (15. století) je tvar ciboria podobný u kalichu, ale samotná nádoba (kupa, latinsky cuppa) má větší objem a je opatřena víkem. Na vrcholu víka je velmi často úchytka s křížkem. Jako materiál kupy je v římskokatolické a řeckokatolické církvi povinný drahý kov, nejčastěji stříbro na vnitřních stěnách zlacené. V chudých kostelích, v období reformace (utrakvismu) či v dobách nouze (za třicetileté války a po ní, za napoleonských válek) se užívala také ciboria cínová či měděná. Na víku ciboria může být pověšen malý závoj, tzv. „ciboriové velum“. Ciborium je uloženo ve svatostánku v kostele a bývá odtud vzato při svatém přijímání. Pro zdůraznění úcty k Eucharistii může uchopit neprázdnou nádobu pouze kněz, jáhen, případně akolyta.

V rané křesťanské církvi slovo ciborium znamenalo původně baldachýnbazilikách podepřený sloupy. Oltář, nad kterým je postaven baldachýn, se proto nazývá cibóriový oltář.

V těchto dobách také Eucharistie nebyla uchovávána v kostelích z obav o svatokrádež nebo znesvěcení. Později se začala ciboria uchovávat v domácnostech, aby mohlo být svaté přijímání podáno nemocným nebo umírajícím při Posledním pomazání. V období baroka se místo uchovávání přesunulo do kostelů, uzamykalo se do svatostánku, jako je tomu často dodnes.

Další nádoby určené pro ukládání eucharistie

Galerie

Literatura

  • Z pokladů Litoměřické diecéze III. Umělecké řemeslo 13.- 19. století (ed. Dana Stehlíková). Litoměřice 1997

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Roma-sanpaolo3.jpg
Autor: antmoose, Licence: CC BY 2.0
San Paolo Fuori le Mura, Roma, Italia
rior and ciborium, s. paolo
Ciborie2.jpg
Autor: User Broederhugo on nl.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Ciboriom in the church tabernacle of the monestary Onze-Lieve-Vrouwe van de Besloten Tuin (Netherlands). It is covered with a 'Ciborievelum' (Dutch) to indicate the presence of hosts inside. See also Image:Ciborie1.jpg for a version without the Ciborievelum, and File:Tabernakel binnen.jpg for a wider shot.
Baldachin petersdom.jpg
Baldachin über dem Petrusgrab im Petersdom in Rom. Vor diesem lag der Papst nach seinem Tod, um vom Volk Abschied zu nehmen; von Gian Lorenzo Bernini.
All Saints Bristol 07b altar ciborium.jpg
Původní stránka s popisem souboru byla zde. Všechna následující uživatelská jména odkazují na projekt en.wikipedia.
Ciborie1.jpg
Autor: User Broederhugo on nl.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Ciboriom in the church tabernacle of the monestary Onze-Lieve-Vrouwe van de Besloten Tuin (Netherlands). See also Image:Ciborie2.jpg.
Roma-san giovanni07.jpg
Autor: Ern, Licence: CC BY-SA 2.0
Basilica di San Giovanni in Laterano, Roma, Italy
DCP_2711
Recevresse 20050919.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0