Cinabarit

Cinabarit (rumělka)
Krystaly rudě červeného cinabaritu v křemeni, ložisko Nikitovka, Doněcká oblast, Ukrajina
Krystaly rudě červeného cinabaritu v křemeni, ložisko Nikitovka, Doněcká oblast, Ukrajina
Obecné
KategorieMinerál
Chemický vzorecHgS
Identifikace
Barvačervená, hnědočervená
Vzhled krystaluromboedry, trapezoedry
Soustavaklencová
Tvrdost2 – 2,5
Leskdiamantový, matný
Štěpnostdokonalá
Index lomunω = 2,905
nε = 3,256
Vrypčervený
Hustota8,1 g ⋅ cm−3
Rozpustnostnerozpustný v HNO3 a H2SO4
Cinabarit národní muzeum
cinabarit v národním muzeu v Praze

Cinabarit (rumělka) (Theofrastos, 315 př. n. l.), chemický vzorec HgS (sulfid rtuťnatý), je klencový minerál. Název je historický, pravděpodobně pochází z Indie. Jiný pramen uvádí perský původ, zinjifrah – ztracený. Starší český název je rumělka, podle barvy minerálu.

Původ

Hydrotermální, vysrážením v nízkoteplotní fázi, vzniká v různých asociacích (ryzí rtuť, markazit, opál, antimon) za teplot kolem 100 °C. Zřídka druhotný minerál.

Morfologie

Krystaly tabulkovité, romboedrické, trapezoedrické, dvojčatné srůsty. Dále zrnité, masivní, zemité agregáty, pseudomorfózy.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2–2,5 (lze rýpat nehtem), hustota 8,1 g/cm³ (kolísá podle příměsí), štěpnost dokonalá podle {1010}, lom nerovný, tříštivý.
  • Optické vlastnosti: Barva: červená, červenohnědá. Lesk na štěpných a krystalových plochách diamantový, jinak matný, průhlednost: průsvitný, vryp červený, index lomu 2,90 (řádný paprsek), 3,2 (mimořádný paprsek), opticky pozitivní.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Hg 86,22 %, S 13,78 %, příměsi Se, Te, Sb, bitumeny. Prášek žíhaný v baničce se stejným množstvím sody dává na stěnách baničky lesklé rtuťové zrcadlo. Před dmuchavkou zcela vyprchá.

Podobné minerály

realgar, proustit, kuprit, rutil, hematit aj.

Parageneze

Získávání

Většina rtuti vytěžené lidmi od starověku pochází z velikého ložiska cinabaritu v Almadénu ve Španělsku, kde se nachází v kvarcitech. Dalším historicky důležitým evropským ložiskem cinabaritu byla Idrija ve Slovinsku, kde je velmi jemnozrnný cinabarit rozptýlen v břidlicích. Současná těžba je dnes orientována na veliká ložiska v USA za použití moderních těžařských přístrojů.

Využití

Jedná se o hlavní rudu rtuti. Rtuť se získává pražením cinabaritu, kdy dojde k evaporaci vázané síry. Následně proběhne destilace usazeného zbytku, ze kterého se získá čistá rtuť. Cinabarit nemusí však vždy sloužit pouze jako surovina rtuti. Ve středověku z něj byl vyráběn velmi ceněný červený práškový pigment, který se hojně používal jako barvivo. Lze najít i velice pěkné a vzácné sběratelsky atraktivní kusy.

Naleziště

Hojný minerál.

Odkazy

Literatura

  • Palache, C., H. Berman, and C. Frondel (1944) Dana’s system of mineralogy, (7th edition), volume I, 251–255
  • ĎUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Minerály. Fotografie Dušan Slivka. 1., české vyd. Praha: AVENTINUM, 1997. 520 s. (Velký průvodce). ISBN 80-7151-030-0. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cinabarit19208992257.jpg
Autor: Jáchym H., Licence: CC BY-SA 4.0
Cinabarit v národním muzeu v Praze
Cinabre, quartz, stibnite.JPG
Autor: Géry PARENT, Licence: CC BY-SA 3.0
cinnabar, stibnite, quartz : Nikitovka Deposit, Novyi Donbass, Gorlovka, Donets'k Oblast' (Donetsk Oblast'), Ukraine