Cingulum

Klerik se štolou a v albě, převázané cingulem
středověké cingulum

Cingulum (z latinského cingere – převázat; doslova „opasek“) je opasek, šňůra či pás k převázání oděvu v pase.

Dělení

Rozlišují se různé typy a formy cingula:

světské
  • Masivní, plochý kožený opasek starověkých římských vojáků, cingulum militare, kterým si v pase převazovali tuniku a na němž nosili meč, byl oficiálním odznakem římského vojáka. Hrál tedy roli součásti uniformy.
  • Jakýkoliv opasek či pás z různých kovů a (nebo) kůže, nošený osobami obou pohlaví ve středověku a v době renesance. Řemeslníci pro jejich výrobu se nazývali pasíři (latinsky cingulatores)[1] a měli dělbu práce s měšečníky a tobolečníky. Pás mohl být složený z kovových článků, nebo ze řemene s kovanou přezkou, nákončím a kroužky či háčky pro zavěšení klíčů, měšce nebo tobolky. Luxusní stříbrná cingula zhotovovali zlatníci a stříbrníci.[2] V tom případě šlo o módní doplněk oděvu.
církevní
  • V katolické, luteránské a anglikánské církvi je cingulum obvykle bílá šňůra, kterou si řeholníci v pase převazují dlouhý hábit. Před bohoslužbami si jím kněží i jáhni (a též i ministranti) převazují v pase albu, která se nad cingulem případně povytáhne, aby si ji při chůzi nepřišlápli.
  • Cingulum v podobě provazu spleteného z hrubého konopí s několika uzly nosí řeholníci mnišských řádů, například františkáni, kapucíni nebo klarisky.
  • Cingulum může být také širší pás látky, který se ovine kolem pasu a oba jeho konce jsou zakončené ozdobnými šňůrkami nebo střapci a visí volně dolů na levém boku. Nosí se na klerice. Kněží nosí cingulum černé barvy, biskupové a kněží s titulem monsignore nosí cingulum fialové barvy. Kardinálové červené barvy a papež bílé barvy.
  • Svatý opasek (latinsky Cingulum sacrum) je středověká křesťanská relikvie, uctívaná v katedrále v Pratu jako opasek Panny Marie, podle legendy darovaný svatému Tomáši.
jiné

Odkazy

Reference

  1. TOMEK, Václav Vladivoj: Dějepis města Prahy, díl 2, Praha 1871, s. 387
  2. WINTER, Zikmund. ZÍBRT, Čeněk: Dějiny kroje v zemích českých, sv. 1, Praha 1892, s. 345, 401

Literatura

  • BRAUN, Joseph: Die liturgische Gewandung im Occident und Orient, nach Ursprung und Entwicklung. Freiburg im Breisgau 1907

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Anglican priest vested in an alb, cincture and purple stole.jpg
Autor: Gareth Hughes., Licence: CC BY 2.5
Picture of an Anglican priest vested in an alb, cincture and purple stole.
Taken by Gareth Hughes on 21 October 2005. The person depicted is Gareth Hughes (diskuse), and I consent to its use here.
15th century girdle.jpg
15th century girdle - illustration by Percy Anderson for Costume Fanciful, Historical and Theatrical, 1906