Cisterciácký ritus

Cisterciácký breviář z roku 1935

Cisterciácký ritus,[1][2] je latinský liturgický ritus, který používali Cisterciáci a trapisté, lišící se od římského ritu.

Historie

Cisterciácký ritus lze nalézt v liturgických knihách této reformované větve benediktinů, založené v roce 1098. Sbírka, složená z patnácti knih, byla vytvořena generální kapitulou v Cîteaux (místo, odkud má řád svůj název), pravděpodobně v roce 1134; později byly zahrnuty do misálu, breviáře, rituálu a martyrologie řádu.

Když papež Pius V. nařídil, aby se celá církev podřídila podle Quo primum Římskému misálu a Římskému breviáři, osvobodil od této povinnosti také cisterciáky, protože jejich obřad existoval již více než 200 let, pravděpodobně od roku 1134. Za Clauda Vaussina, generála cisterciáků v polovině 17. století, bylo v liturgických knihách řádu provedeno několik reforem, které schválili papež Alexandr VII., papež Klement IX. a papež Klement XIII. Tyto souhlasy byly potvrzeny papežem Piem IX. dne 7. února 1871 pro cisterciáky běžné a přísné observance (trapisty).

Užití

Cisterciáci se od 2. vatikánského koncilu rozhodli sloužit mši v římském ritu. Zachovávají si však svůj vlastní obřad pro slavení liturgie hodin a mají své vlastní hymnárium. Mniši z opatství Gethsemani v Kentucky pokoušeli obnovit svůj zpěv do primitivních forem původně používaných v opatství Molesme, z nichž jejich řád poprvé odvozoval svůj zpěv.

Odkazy

Reference

  1. An Abandoned Rite, Fr. Grzegorz Brodacki, O.Cist. [online]. https://christianrenaissancemovement.com/2020/07/08/an-abandoned-rite/ [cit. 2023-07-26]. [christianrenaissancemovement.com Dostupné online]. (anglicky) 
  2. Cistercian Rite [online]. encyclopedia.com [cit. 2023-07-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

  • Ritus
  • Liturgické rity katolických řeholních řádů

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cistercian Breviary, 1935.jpg
Autor: Pbritti, Licence: CC BY-SA 4.0
The title page of a pars vernalis (springtime) Cistercian Breviary printed in Belgium, 1935. Typically, this book would be one of four volumes comprising the full Cistercian Breviary, occasionally accompanied by supplements. Note that the artistic embellishments on this page appear on works by Regina Press and other publishers pre-dating 1925.