První ročník1977
První vítězBelgie Roger Rosiers (BEL)
Nejvíce vítězství5 – Belgie Eric Vanderaerden (BEL)
Poslední vítězBelgie Jasper Philipsen (BEL)

Classic Brugge–De Panne je jednodenní cyklistický závod konaný v Belgii na konci března. Od roku 2018 se závod jezdí 2 dny, mužský závod ve středu a ženský závod ve čtvrtek.[1] Oba závody začínají v Bruggách a končí v přímořském letovisku De Panne.[2]

Ženský závod je součástí UCI Women's World Tour. Mužský závod byl součástí UCI Europe Tour na úrovni 1.HC, ale od roku 2019 je součástí UCI World Tour. Ročník 2020 musel být odložen kvůli pandemii covidu-19.[3]

Historie

Driedaagse van De Panne–Koksijde

Driedaagse van De Panne–Koksijde bylo založeno v roce 1977 jako třídenní cyklistický závod před závodem Kolem Flander. Konal se na konci března nebo začátku dubna. První etapa byla obvykle kopcovitá se startem v De Panne a s cílem ve Vlámských Ardenách. Druhý den se konala obvykle na vlámském pobřeží s cílem v Koksijde. Třetí den se skládal ze dvou etap. Obě začínaly i končily v De Panne a druhá z nich byla individuální časovka. Závod začal v úterý a končil ve čtvrtek a obvykle to byl poslední vlámský závod před monumentem Kolem Flander a byl považován za vhodnou přípravu na neděli. Na konci 80. let a začátku 90. let dominoval závodu Eric Vanderaerden, skvělý sprinter a časovkář. Celkem posbíral 5 vítězství.

Driedaagse Brugge–De Panne

Od roku 2018 se závod jezdí v novém formátu po výměně termínu s Dwars door Vlaanderen. Nyní se závod koná o týden dříve a z mužské varianty se stal jednodenní závod konaný ve středu.[4] Etapa ve Vlámských Ardenách a časovka byly odstraněny ve prospěch trasy kompletně v západních Flandrech. Ikonický Kemmelberg a několik dalších dlážděných sektorů mají nyní významnější pozici v závodu.[5]

Aby se dále pokračovalo ve vícedenním formátu, tak byl představena ženská varianta závodu, která se koná den po mužské variantě.[pozn. 1] Oba závody začínají a končí v De Panne se dvěma okruhy vně a okolo De Panne na závěr.