Cloisonné

Technika cloisonné – kovové přihrádky vyplněné smaltovou barvou, zde částečně vypadané, vizigótská bronzová přezka opasku ze 6. století

Cloisonné (francouzsky vysl. [kluazone], odvozeno z cloison, „příčka, přepážka“), česky též přihrádkový email,[1] je smaltová technika výzdoby kovových uměleckořemeslných předmětů – šperků, váz, mís, lustrů ap. Název cloisonné bývá užíván i pro předměty takto zdobené. Tato zdobná technika má tradici zejména v Číně a Japonsku (kde se používá dodnes), existovala však již ve starém Egyptě, velmi rozšířena byla též v Byzanci a jí inspirované Evropě za doby stěhování národů („barbarské umění“) a následně v románském i gotickém umění, kdy plynule přešla v méně náročnou techniku tzv. jamkového emailu – champlevé.

Výrobní postup a vlastnosti

Vyplňování přihrádek barevným emailem dle výtvarné předlohy

Technika spočívá v navaření jemných kovových pásků na kovové tělo předmětu. Tak vzniknou políčka či přihrádky, jež se následně vyplní emailem nebo také skleněnou pastou různých barev a následně se nechají projít vysokým žárem, aby se hmota spekla. Postup se opakuje několikrát, až se vrstva emailu srovná s úrovní kovových pásků a povrch se stane hladkým; poté se přeleští.

Na první pohled pak vzniklý předmět vypadá, jako by byl z porcelánu, pokud ovšem nejsou obrysy přihrádek záměrně přiznány – třeba proto, že jsou z ušlechtilých kovů (zlato, stříbro, bronz apod.) a dotvářejí tak zdobnost výrobku. Výhodami přihrádkového emailu jsou: možnost docílit přesně ohraničené plochy (na rozdíl od např. volného lití emailů), libovolně zakřivené tvary (oproti jiným druhům vykládání, jako např. intarzování/marketerie či mozaikování, kde se tvary musí vyřezávat nebo vytloukat, což s sebou nese i určitou míru hrubosti, hlavně v malých rozměrech) a trvalost barev (oproti pouhé malbě, která postupně bledne anebo se stírá či oprýskává). Nevýhodou je fakt, že časem, zejména pokud je předmět namáhán otřesy anebo velkými rozdíly teplot způsobujícími pnutí materiálu, email z přihrádek může vypadnout.

Galerie

Reference

  1. PIJOAN, José. Dějiny umění. 4. vyd. Svazek 3. Praha: Knižní klub; Balios, 1998. ISBN 80-7176-866-9. S. 121, 163–165. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Tutankhamun scarab1.jpg
Autor: https://www.flickr.com/photos/dalbera, Licence: CC BY 2.0
Winged scarab of Tutankhamun with semi-precious stones.
This pectoral is composed of Tut's Prenomen name: "NebKheperU-Ra", the hieroglyphs of: Basket, Scarab-(in Plural-strokes), and Re. (The "James, 2000, Picture Book, Tutankhamun, describes this pectoral in the section of 'Necklaces and Pectorals', as: "Pectoral with Royal Prenomen and Lotus Fringe", p. 234.)
(Two other hieroglyphs are on the pectoral, the Eyes of Ra and Horus, and the Ankh.)
Chinese - Wine Pot - Walters 44569 - Side (cropped).jpg
This is an entirely imaginary recreation, loosely based on the Zhou [Chou] Dynasty inlaid bronzes of the 5th-4th centuries BC. A bronze vessel of this form was in the imperial collection in 1751 and was considered genuinely ancient.
CPAddingFrit.jpg
Autor: Původně soubor načetl Leonard G. na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC SA 1.0
Cloisonne process - adding frit from a fluid dropper in conformance with a master pattern.

Copper colored segments have not yet been filled.

Picture taken at an official state production facility.

Picture taken late September 2002 by Leonard G.
Leiden-dorestad.jpg
Fibula of ca 800 A.D. found in a well at Dorestad/Wijk bij Duurstede, now in the Rijksmuseum v. Oudheden, Leiden. Fibula is probably created in Burgundy
GNM - Westgotische Gürtelschnalle 2.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licence: CC BY-SA 3.0
German National Museum ( Nuremberg / Germany ). Visigothic bronze belt buckle ( 6th century ), from Castiltierra, Spain.
Incense Burner LACMA M.91.251.2.jpg

Japan, 19th century
Tools and Equipment; burners
Cloisonné with silver wire and silver mounts, silver body
Gift of Mr. and Mrs. Eugene Tosk (M.91.251.2)
Japanese Art
Géza I.jpg
Géza depicted on the lower part, or Corona Graeca, of the Holy Crown of Hungary with the Greek inscription ΓΕΩΒΙΤΖΑϹ ΠΙΣΤΟϹ ΚΡΑΛΗϹ ΤΟΥΡΚΙΑϹ ("Géza, faithful king of the land of the Turks").