Comské jezero

Comské jezero
Lago di Como
Comské jezero od Varenny
Comské jezero od Varenny
Poloha
SvětadílEvropa
StátItálieItálie Itálie
RegionLombardieLombardie Lombardie
ProvincieComo, Lecco
Obce41 obcí
Comské jezero (Itálie)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha146 km²
Délka51 km
Šířka4,5 km
Max. hloubka410 m
Ostatní
Nadm. výška197 m n. m.
Přítok vodyAdda, Mero
Odtok vodyAdda
SídlaComo, Lecco
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Comské jezero[1], též Komské jezero[2] (italsky Lago di Como nebo Lario podle latinsky názvu Lacus Larius) je fjordovité jezero v severní Itálii v Alpách, jež se v podobě vidlice „Y“ rozdvojuje k jihu (Lago di Lecco). Má rozlohu 146 km² a se svou maximální hloubkou 410 m patří mezi nejhlubší v Evropě. Leží v nadmořské výšce 198 m.[3] Nachází se na území provincií Como a Lecco v Lombardii. Po Gardském jezeře a Lago Maggiore je třetí největší v Itálii. Je bohaté na ryby.

Protože je (podle různých zdrojů) nadmořská výška hladiny 197–198 m a největší hloubka činí 410–425 m, jde tedy u tohoto jezera o tzv. kryptodepresi (dno pod úrovní mořské hladiny).

Pobřeží

Jeho břehy jsou většinou prudké a skalnaté. Na východní a severozápadní straně je sevřeno poměrně vysokými horskými masivy Alp (Monte Legnone, 2 609 m). Leží v místech, kde se v minulosti posunoval Addský ledovec a u Alta Brianza se rozděluje na dvě části. Jezero na severu začíná u města Colico a na jihu končí jihozápadní rameno u města Como a jihovýchodní rameno u města Lecco. Délka břehů činí přibližně 160 km.

Vodní režim

Trajekt Ghisallo, Varenna

Comským jezerem protéká řeka Adda (levý přítok řeky Pád). Vlévá se do jezera u Colica a odtéká u Lecco. Do jihozápadního ramene žádný významný přítok nevtéká. Druhým nejvýznamnějším přítokem je řeka Mero, přitékající z jezera Lago di Mezzola.

Využití

Díky mírnému podnebí v okolí roste bohatá vegetace. Jezero je vyhledávaný turistický cíl s množstvím lázeňských míst a parků. Na jezeře je rozvinuté rybářství (pstruh, síh, kapr) a místní lodní doprava. Existuje lodní spojení mezi městy Varenna, Menaggio a Bellagio.

Obce a sídla

Břeh jezera u Varenny

Jezero zasahuje na území dvou italských provincií, které obě patří do regionu Lombardie:

  • východní břeh (Provincie Lecco) — jezero zasahuje na území obcí Oliveto Lario, Valmadrera, Malgrate, Lecco, Abbadia Lariana, Mandello del Lario (včetně části obce na jihozápadním břehu), Lierna, Varenna, Perledo, Bellano, Dervio, Dorio, Colico
  • západní břeh (Provincie Como) — jezero zasahuje na území obcí Bellagio, Lezzeno, Nesso, Pognana, Faggeto Lario, Torno, Blevio, Como, Cernobbio, Moltrasio, Carate Urio, Laglio, Brienno, Argegno, Colonno, Tremezzo, Griante, Menaggio, San Siro, Cremia, Pianello del Lario, Musso, Dongo, Gravedona, Domaso, Vercana, Gera Lario, Sorico, jeho břehy také omývají obce Valbrona

Je zde mnoho lázní, z nichž větší jsou právě hlavní města provincií Como a Lecco.

  • západní břeh (z jihu na sever) – Como, Cernobbio, Moltrasio, Brienno, Argegno, Ossuccio, Lenno, Mezzegra, Tremezzo, Cadenabbia, Menaggio, Dongo, Gravedona, Domaso
  • východní břeh (z jihu na sever) – Lecco, Varenna, Bellano, Colico
  • jižní břeh (ze západu na východ) – Como, Blevio, Bellagio, Malgrate, Lecco

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Comer See na německé Wikipedii.

  1. NETOPIL, Rostislav; BIČÍK, Ivan; BRINKE, Josef. Geografie Evropy. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1989. ISBN 80-04-22432-6. S. 65. 
  2. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 44, 108. Standardizované jméno: Komské jezero. 
  3. BRADNOVÁ, Hana, kolektiv autorů. Geografický místopisný slovník světa. 1. vyd. Praha: Academia, 1993. 924 s. ISBN 80-200-0445-9. Kapitola Comské jezero, s. 138, 139. 

Literatura

  • (česky) AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola LAGO DI COMO, s. 60. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Varenna 2004 07 09.JPG
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Como ferry.jpg
Autor: Markus Bernet, Licence:
Ferry Ghisallo, Varenna, Lago di Como (Italy)
Italy location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Italy (Commons photos) → en-Wikipedia Italy.
Flag of Lombardy.svg
Flag of Italian region Lombardy.