Connecticut

Connecticut
State of Connecticut
Vlajka amerického státu ConnecticutPečeť amerického státu Connecticut
Vlajka   Pečeť
Přezdívka: Constitution State
Connecticut na mapě USA
Úřední jazykyžádný
Hlavní městoHartford
Největší městoBridgeport
Rozloha
 • Celkem
 • z toho souš
 • z toho vodstvo
48. v USA
14 357 km²
12 548 km²
1 809 km² (12,6 %)
Obyvatelstvo
 • Počet obyvatel
 • Hustota zalidnění
29. v USA
3 576 452 (odhad 2016[1])
285 obyv./km² (4. v USA)
Počet okresů8
Časové pásmoUTC−5/−4 (letní čas)
Poloha41°36′ s. š., 72°42′ z. d.
Nadmořská výška
 • Nejvyšší bod
 • Průměrná výška
 • Nejnižší bod

725 m n. m.
150 m n. m.
0 m n. m.
GuvernérNed Lamont (D)
SenátořiRichard Blumenthal (D)
Chris Murphy (D)
Oficiální zkratky
 • Poštovní zkratka
 • Tradiční zkratka
 • ISO 3166-2

CT
Conn.
US-CT
Přistoupení do Unie9. ledna 1788 (5. stát)
Oficiální webwww.ct.gov

Connecticut (anglická výslovnost výslovnost [kəˈnɛtɪkət]IPA, oficiálně State of Connecticut) je stát nacházející se na východním pobřeží Spojených států amerických, v oblasti Nové Anglie severovýchodního regionu USA. Connecticut hraničí na západě s New Yorkem, na severu s Massachusetts a na východě s Rhode Islandem. Jižní ohraničení státu tvoří průliv Long Island Sound (součást Atlantského oceánu), který jej odděluje od ostrova Long Island, jež patří New Yorku. Ve státě Connecticut sídlí Yaleova univerzita.

Geografie

Se svou rozlohou 14 357 km² je Connecticut třetím nejmenším státem USA, v počtu obyvatel (3,6 milionu) je 29. nejlidnatějším státem a s hodnotou hustoty zalidnění 285 obyvatel na km² je na čtvrtém místě. Hlavním městem je Hartford se 125 tisíci obyvateli. Největšími městy jsou Bridgeport se 150 tisíci obyvateli, dále New Haven (130 tisíc obyv.), Stamford (130 tisíc obyv.) a Waterbury (110 tisíc obyv.). Connecticutu patří 154 km pobřeží Atlantského oceánu.[2] Nejvyšším bodem státu je úbočí hory Mount Frissell na hranicích s Massachusetts s nadmořskou výškou 725 m. Největšími toky jsou řeky Connecticut, Pawcatuck, která tvoří hranici se státem Rhode Island, Quinnipiac a Housatonic.

Historie

Čtvrtdolar státu Connecticut (paměťní mince), autor T. James Ferrell

Angličané založili v roce 1636 na území dnešního státu tři kolonie, které se v následujících desetiletích sloučily s největší z nich. Ta získala jméno Connecticut podle stejnojmenné řeky, jejíž název byl odvozen z poangličtělé výslovnosti slova z algonkinských jazyků, které označovalo „dlouhou přílivovou řeku“. Provincie se roku 1776 stala jedním z původních třinácti zakládajících států USA. Connecticut jako pátý stát v pořadí ratifikoval Ústavu Spojených států amerických, k čemuž došlo 9. ledna 1788.

Založili jej massachusettští puritáni, hledající lepší půdu a přístup k obchodu s kožešinami. Usídlili se ve městech Wethersfield, Windsor a Hartfordu na řece Connecticut. Jako odpověď na nebezpečí útoku ze strany Indiánů, kteří žili na opačné straně řeky založili v Connecticutu samosprávnou kolonii. Indiáni nakonec zaútočili, ale osadníci útok odrazili.

Obyvatelstvo

Newtown v Connecticutu

Podle sčítání lidu z roku 2010 v Connceticutu žilo 3 574 097 obyvatel.[3] Podle sčítání z roku 2000 zde žilo 3 405 565 obyvatel.[4]

Rasové složení

Obyvatelé hispánského nebo latinskoamerického původu, bez ohledu na rasu, tvořili 13,4% populace.[3]

Náboženství

Zajímavosti

Mottem státu je „Qui Transtulit Sustinet“, květinou Kalmia latifolia, stromem dub bílý, ptákem drozd stěhovavý a písní Yankee Doodley Dandy.[5]

Odkazy

Reference

  1. Table 1. Annual Estimates of the Resident Population for the United States, Regions, States, and Puerto Rico: April 1, 2010 to July 1, 2016 (NST-EST2016-01) [online]. United States Census Bureau, Population Division, 2016-12 [cit. 2017-03-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. U.S. International Borders: Brief Facts [online]. Fas.org [cit. 2016-06-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b United States Census Bureau, sčítání z roku 2010 [online]. American FactFinder. Dostupné online. 
  4. Podle: United States Census Bureau, sčítaní z roku 2000.
  5. ROSS, Gregory. Cold War America. [s.l.]: Infobase Publishing, 2003. S. 307. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Seal of Connecticut.svg
Great Seal of the State of Connecticut
Main Street, Newtown CT.jpg
Autor: John Phelan, Licence: CC BY-SA 3.0
Main Street, Newtown Connecticut
En-us-Connecticut.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term Connecticut in US English
1999 CT Proof.png

Removed background, cropped, and converted to PNG with Macromedia Fireworks.


Public domain
This image depicts a unit of currency issued by the United States of America. If this is an image of paper currency or a coin not listed here, it is solely a work of the United States Government, is ineligible for US copyright, and is therefore in the public domain in the United States.
Fraudulent use of this image is punishable under applicable counterfeiting laws.

As listed by the the U.S. Currency Education Program at money illustrations, the Counterfeit Detection Act of 1992, Public Law 102-550, in Section 411 of Title 31 of the Code of Federal Regulations (31 CFR 411), permits color illustrations of U.S. currency provided:
1. The illustration is of a size less than three-fourths or more than one and one-half, in linear dimension, of each part of the item illustrated;
2. The illustration is one-sided; and
3. All negatives, plates, positives, digitized storage medium, graphic files, magnetic medium, optical storage devices, and any other thing used in the making of the illustration that contain an image of the illustration or any part thereof are destroyed and/or deleted or erased after their final use.

Certain coins contain copyrights licensed to the U.S. Mint and owned by third parties or assigned to and owned by the U.S. Mint [1]. For the United States Mint circulating coin design use policy, see [2]; for the policy on the 50 State Quarters, see [3].

Also: COM:ART #Photograph of an old coin found on the Internet