Informace
Ročník109. ročník
VítězAtlético Madrid (10. vítězství)
2011/122013/14

Copa del Rey 2012/13 byl již 109. ročník jedné z nejtradičnějších fotbalových soutěží světa, Španělského královského poháru Copa del Rey. Této slavné soutěže se zúčastnilo celkem 83 týmů ze čtyř nejvyšších lig Španělska. Započata byla 29. srpna 2012 a finálový zápas byl odehrán 17. května 2013.

Nejprve byla odehrána tři předkola mezi týmy nižších soutěží a postupně se přidávaly týmy ze soutěží vyšších. Dvacet klubů působících v Primera División vyslalo své zástupce až do čtvrtého kola, kam měly zajištěný postup. Dva největší favorité vítěz minulého ročníkuFC Barcelona a předminulého ročníkuReal Madrid byli opět nalosováni do stejné polobiny pavouku, a tak se potkali už v semifinále. Souboj tentokrát vyzněl lépe pro Real Madrid, který se mohl radovat z finálové účasti.

Druhým finalistou se stal vítěz Evropské ligy UEFA a velký městský rival Realu – Atlético Madrid. Finálový zápas se odehrál na domácím stadionu Realu Estadio Santiago Bernabéu v Madridu 17. května 2013.

Do vedení poslal Real ve 14. minutě Cristiano Ronaldo, ale soupeř dokázal vyrovnat ve 35. minutě Costou. Velmi vyhecovaný duel, ve kterém bylo rozdáno 14 žlutých a 3 červené karty dospěl za stavu 1–1 do prodloužení. To už na lavičce Realu neseděl José Mourinho, který byl v 75. minutě vykázán. V 98. minutě poslal Atlético do vedení Miranda a spolu se svými spoluhráči už vedení uhlídali. Po vítězství 2–1 zvedli nad hlavu královský pohár Copa del Rey a získali týmu Atlético Madrid už 10. pohár v historii.[1][2]

4OŠpanělsko Sergio Ramos KapitánŽlutá karta udělena v 74. minutě 74'
    5OPortugalsko Fábio CoentrãoŽlutá karta udělena v 54. minutě 54'Střídán v 91. minutě 91'
    6ZNěmecko Sami KhediraŽlutá karta udělena v 65. minutě 65'
  14ZŠpanělsko Xabi Alonso
  10ZNěmecko Mesut ÖzilŽlutá karta udělena v 72. minutě 72'
  19ZChorvatsko Luka ModrićStřídán v 91. minutě 91'
    7ZPortugalsko Cristiano RonaldoŽlutá karta udělena v 90+3. minutěVyloučení v 115. minutě 90+3', 115'
    4ZŠpanělsko Mario SuárezŽlutá karta udělena v 100. minutě 100'
  14ZŠpanělsko Gabi KapitánŽlutá karta udělena v 114. minutěŽlutá karta udělena opět v 120+5. minutěVyloučení v 120+5. minutě 114', 120+5'
    6ZŠpanělsko KokeŽlutá karta udělena v 105+1. minutě 105+1'Střídán v 113. minutě 113'
  10ZTurecko Arda TuranŽlutá karta udělena v 37. minutě 37'Střídán v 111. minutě 111'
  19ÚBrazílie Diego CostaŽlutá karta udělena v 69. minutě 69'
    9ÚKolumbie Radamel Falcao
TrenérArgentina Diego Simeone
Střídání
  17OŠpanělsko Álvaro ArbeloaNastoupil v 91. minutě 91'
  22ZArgentina Ángel Di MaríaŽlutá karta udělena v 119. minutě 119'Nastoupil v 91. minutě 91'
Čtvrtý rozhodčí:Katalánsko Javier Estrada Fernández
Report Archivováno 8. 6. 2013 na Wayback Machine.

Vítěz

Atlético Madrid
(10. vítězství)

1. Fotbalisté Atlétika Madrid porazili ve finále poháru Real [online]. Česká televize, 2013-05-18 [cit. 2013-08-04]. Dostupné online.
  2. Fotbalisté Atlétika mají Španělský pohár, sebrali ho rivalům z Realu [online]. iDnes.cz, 2013-05-18 [cit. 2013-08-04]. Dostupné online.