Crawler-Transporter
Crawler-transporter je pásové vozidlo, které NASA používala k transportu raket Saturn V a Saturn IB během programů Skylab a Apollo-Sojuz a dále k přepravě raketoplánu z montážní haly Vehicle Assembly Building na odpalovací rampu 39. Transportéry přepravovaly nejen raketoplány, ale celou i pojízdnou odpalovací plošinu.
Dva pásové transportéry byly navrženy společností Bucyrus International a postaveny společností Marion Power Shovel. Každý z nich stál 14 milionů USD. V době svého vzniku to byla největší pásová vozidla na světě. Nyní drží tento primát německé rypadlo Bagger 288. Crawler-transportéry však zůstávají největší co se týká pásových vozidel s vlastním pohonem.
Popis
Jedno vozidlo váží 2 721 tun a má osm pásů, dva na každém rohu. Každý pás se skládá z 57 částí a každá z částí váží 900 kg. Vozidlo má rozměry 40 x 35 metrů. Výška může být variabilní od 6 do 8 metrů a každá strana může být zvýšena, nebo snížena, nezávisle na ostatních.
Crawler je řízen z dvou kabin, umístěných vpředu a vzadu na vozidle. Nejvyšší rychlost vozidla je 1,6 km/h naložený, nebo 3 km/h prázdný. Vozidlo musí ujet s raketoplánem vzdálenost 5,6 km, průměrná doba, za kterou crawler převeze raketoplán na odpalovací rampu, je 5 hodin. Pohon tvoří 16 trakčních motorů, poháněných čtyřmi 1000 kW generátory. Dva dieselové motory, které pohánějí tyto generátory, mají výkon 2 750 hp (2 050 kW). Palivová nádrž má objem 19 m³, spotřeba činí 350 l/km.
Kennedyho vesmírné centrum využívalo dva identické crawlery od jejich dodání v roce 1965. Zatím vozidla urazila přes 4000 km.
Po ukončení programu raketoplánů měly transportéry přepravovat rakety Ares I a Ares V programu Constellation, avšak po jeho zrušení budou pravděpodobně použity k přepravě rakety Space Launch System.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crawler-transporter na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Crawler-Transporter na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
NASA photograph KSC-05PD-1322 – the crawler-transporter carries Space Shuttle Discovery to Launch Pad 39B on 2005-06-15 for STS-114.
Crawler-transporter #2 beginning a road test on 21 December 2004 after replacement of the shoes on its caterpillar tracks. This replacement is part of the "Return to Flight" program, and Crawler #2 was used to transport Space Shuttle Discovery to the launch pad for the STS-114 mission. The Vehicle Assembly Building is just visible at upper right.
Space Shuttle Discovery makes its way up the 5 percent grade to the hardstand of Launch Pad 39B. First motion for the 4.2-mile journey was at 1:58 a.m. EDT. The Space Shuttle rests on a Mobile Launcher Platform that sits atop a Crawler-Transporter. This is the second rollout of Discovery. The orbiter was returned to the Vehicle Assembly Building for connection to an improved External Tank. Launch of Discovery on its Return to Flight mission STS-114 is targeted for a launch window extending from July 13 to July 31.
Rollout to the launch pad of the Apollo 8 Saturn V on October 9, 1968.