Crimeware
Crimeware je v informatice název pro druh malwaru, který je vytvořen pro automatizaci počítačové trestné činnosti.[1] Crimeware (na rozdíl od spyware a adware) je určen k páchání krádeží identity prostřednictvím sociálního inženýrství nebo k získání přístupů k různým placeným službám a bankovním účtům uživatele za účelem provádění neoprávněných transakcí a využívání uživatelových finančních prostředků k obohacení kyberútočníka. Crimeware může také případně ukrást a zneužít citlivá a důvěrná firemní data. Crimeware představuje rostoucí hrozbu v zabezpečení sítě, jelikož mnoho škodlivého kódu je zaměřeno právě na krádeže důvěrných informací.
Za crimeware je tedy možné považovat všechny softwarové nástroje, určené pro kyberzločince, které jim usnadňují útoky a zefektivňují jejich provádění, a zároveň je jejich hlavním cílem finanční zisk nebo krádež citlivých informací. Crimeware často představují boti, kteří automatizovaně provádějí útoky na uživatele ku prospěchu útočníka.
Příklady
Zločinci používají různé techniky, jak krást důvěrná data prostřednictvím crimeware, včetně následujících metod:
- Tajná instalace keyloggerů, které sbírají citlivé údaje – přihlašovací jméno a heslo např. pro on-line bankovní účty – a zasílají je zpět útočníkům.[2]
- Přesměrování webové prohlížeče uživatele na padělané webové stránky řízené zloději, i přesto, že uživatel zadá správné jméno domény webových stránek v adresním řádku.
- Krádež hesel uložených v mezipaměti systému uživatele.[3]
- Napadení relace mezi klientem a bankou a vyčerpání finančních prostředků bez vědomí uživatele.
- Povolení vzdáleného přístupu k aplikacím, což kyberútočníkovi umožňuje proniknout do počítačových sítí a poskytuje mu tak mnohé možnosti k páchání škod.
- Zašifrování všech nebo jen některých dat na počítači. Kyberútočník následně vyžaduje, aby uživatel zaplatil výkupné za dešifrování (ransomware).
Způsoby šíření
Crimeware může být nainstalován na počítač oběti mnoha způsoby, které také zahrnují:
- Využití zranitelností ve webových aplikacích. Například trojský kůň Bankash.G využil bezpečnostní chybu v aplikaci Internet Explorer ke krádeži hesel a sledování uživatelského vstupu na komerčních webových stránkách a emailech.
- Cílené útoky odeslané prostřednictvím SMTP. Tyto hrozby často dorazí maskované jako platné e-mailové zprávy a obsahují specifické informace o společnosti a adresu odesílatele. Škodlivé e-maily pomocí sociálního inženýrství zmanipulují uživatele k otevření přílohy, čímž se spustí škodlivý kód.[4]
- Vzdálené exploity, které využívají zranitelná místa na serverech a klientech.
Důsledky
Crimeware může mít významný ekonomický dopad v důsledku ztráty citlivých a důvěrných informací a zároveň ztrát finančních. Jeden průzkum odhaduje, že v roce 2005 organizace ztratily více než $30 milionů v důsledku krádeže důvěrných informací.[5]
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crimeware na anglické Wikipedii.
- ↑ Crimeware: Understanding New Attacks and Defenses [online]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ "Cyberthieves Silently Copy Your Password" [The New York Times]
- ↑ Symantec Internet Security Report, Vol.
- ↑ "Protecting Corporate Assets from E-mail Crimeware Archivováno 21. 1. 2012 na Wayback Machine" Avinti, Inc., p.1,
- ↑ CSI/FBI Computer Crime and Security Survey 2005, p.15