Crossosomataceae

Jak číst taxoboxCrossosomataceae
Kvetoucí Glossopetalon spinescens
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘádCrossosomatales
ČeleďCrossosomataceae
Engl., 1897
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Crossosomataceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu Crossosomatales. Čeleď zahrnuje 4 rody a 8 až 10 druhů. Jsou to suchomilné, drobnolisté a často trnité keře, rozšířené na jihozápadě USA a v Mexiku. Nemají zvláštní význam.

Kresba Crossosoma californicum

Popis

Zástupci čeledi jsou suchomilné, často trnité keře, výjimečně dorůstající i do podoby nízkých stromů (Crossosoma). Listy jsou drobné, opadavé, střídavé nebo vstřícné, někdy nahloučené ve svazečcích, bez palistů nebo s prchavými palisty. Čepel listů je celistvá, celokrajná nebo při vrcholu trojzubá, se zpeřenou žilnatinou. Květy jsou většinou oboupohlavné, pravidelné, jednotlivé, úžlabní nebo vrcholové na krátkých výhonech, středně velké, s mělkou češulí, nejčastěji 4 až 5-četné. Kališní i korunní lístky jsou volné. Tyčinek je 4 až mnoho a mají volné nitky. Gyneceum je apokarpní, složené z 1 až 5 (až 9) volných plodolistů s krátkou čnělkou. V každém plodolistu je 1 až mnoho vajíček. Plodem je měchýřek nebo souplodí měchýřků.[1][2]

Rozšíření

Čeleď zahrnuje 8[3] až 10[2] druhů ve 4 rodech. Je svým rozšířením omezena na jihozápadní, západní a jižní oblasti USA a severní a střední Mexiko. Převážná většina druhů roste v suchých oblastech jihozápadu USA a severního Mexika jako součást xerofytní vegetace. Největším rodem je Glossopetalon, který zahrnuje 4 až 5 druhů rozšířených v pouštních a polopouštních oblastech jihozápadu USA a Mexika. Obdobné rozšíření mají i dva druhy rodu Crossosoma. Největší areál má druh Glossopetalon spinescens, který zasahuje od severního Mexika až po státy Washington a Montana na severozápadě USA. Zbývající 2 rody jsou monotypické. Apacheria chiricahuensis je svým výskytem omezena na státy Nevada a Nové Mexiko, kde roste na ryolitových skalních výchozech. Velascoa recondita roste na vápencových skalách ve státě Querétaro ve středním Mexiku, v oblasti pokryté lesem s převahou dubů, borovic a cypřišů.[3][2][4]

Taxonomie

Čeleď byla v minulosti řazena do řádu Rosales (Cronquist, Dahlgren), případně do samostatného řádu Crossosomatales v rámci nadřádu Rosanae (Tachtadžjan). S nástupem molekulárních metod byla přeřazena do řádu Crossosomatales.[5] V minulosti rozlišovaný rod Forsellesia byl vřazen do rodu Glossopetalon.[1]

Přehled rodů

Apacheria, Crossosoma, Glossopetalon, Velascoa[3]

Odkazy

Reference

  1. a b WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Crossosomataceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-14. 
  2. a b c KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 9. Berlin: Springer, 2007. ISBN 3-540-32214-0. (anglicky) 
  3. a b c HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Plants Database [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky) 
  5. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Glossopetalon spinescens var aridum 3.jpg
(c) Stan Shebs, CC BY-SA 3.0
Glossopetalon spinescens var. aridum in the rocks at the junction of the BSA road with 160 east of the Mountain Springs summit, Spring Mountains, southern Nevada (elev. about 1700 m)
Crossosoma californicum (California rockflower) (5629409394).jpg
(c) John Game, CC BY 2.0
Crossosoma californicum (California rockflower). Shrub in open country, San Clemente Island, California.
Glossopetalon spinescens var aridum 1.jpg
(c) Stan Shebs, CC BY-SA 3.0
Glossopetalon spinescens var. aridum in the rocks at the junction of the BSA road with 160 east of the Mountain Springs summit, Spring Mountains, southern Nevada (elev. about 1700 m)