Crossosomatales

Jak číst taxoboxCrossosomatales
alternativní popis obrázku chybí
Klokoč zpeřený (Staphylea pinnata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘádCrossosomatales
Takht. ex Reveal, 1993
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Crossosomatales je malý řád vyšších dvouděložných rostlin. Je to nový řád, ustavený v konečné podobě až v roce 2003. Obsahuje 7 čeledí a jen 67 druhů. Jediný evropský zástupce celého řádu je klokoč zpeřený.

Charakteristika

Zástupci řádu Crossosomatales jsou výhradně stromy a keře. Mají jednoduché nebo složené, střídavé nebo vstřícné listy, většinou s palisty. Květy jsou pravidelné, čtyř nebo pětičetné. Tyčinek je 5 až mnoho. Semeník je svrchní, srostlý ze 2 až 5 plodolistů, řidčeji monomerický (Aphloiaceae) nebo jsou plodolisty volné (Crossosomataceae) či srostlé jen bliznami (Guamatelaceae).[1]

Řád zahrnuje v současném pojetí 7 čeledí a jen 67 druhů v 11 rodech. Z toho jsou 3 čeledi monotypické, tedy zahrnující jediný rod a druh. Nejvíce druhů (45) je v čeledi klokočovité (Staphyleaceae), nejvíce rodů (3) v Crossosomataceae.[2]

Rozšíření

Řád Crossosomatales je zastoupen na všech kontinentech s výjimkou Austrálie a Antarktidy. Nejvíce druhů roste mimo tropy. V evropské stejně jako v naší květeně je zastoupen jediným druhem: klokoč zpeřený (Staphylea pinnata).

Taxonomie

Taxonomická historie stávajících čeledí řádu Crossosomatales je dosti komplikovaná. Klokočovité (Staphyleaceae) byly řazeny do řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), Crossosomataceae do řádu růžotvaré (Rosales) nebo do samostatného řádu Crossosomatales, ocasnatcovité (Stachyuraceae) do řádu čajovníkotvaré (Theales) nebo violkotvaré (Violales), Geissolomataceae do řádu jesencotvaré (Celastrales) nebo Geissolomatales, Strasburgeriaceae do řádu čajovníkotvaré (Theales) nebo Ochnales a Aphloiaceae do řádu violkotvaré (Violales). Guamatela tuerckheimii z monotypické čeledi Guamatelaceae byla součástí čeledi růžovité (Rosaceae).

Situace se dále vyvíjela i po uveřejnění systému APG. V systému APG I jsou všechny stávající čeledi tohoto řádu ponechány nezařazené buď v rámci celého systému, nebo v rámci větve zvané 'Rosids'. Ve verzi APG II zahrnuje řád Crossosomatales pouze 3 čeledi: klokočovité (Staphyleaceae), ocasnatcovité (Stachyuraceae) a Crossosomataceae, ostatní jsou opět ponechány nezařazené. Současné pojetí řádu se tedy objevuje až v systému APG III z roku 2009.

Význam

Význam zástupců tohoto řádu je malý. Některé se celkem zřídka pěstují jako okrasné dřeviny, zejména klokoč (Staphylea) a ocasnatec (Stachyurus).

Přehled čeledí

Reference

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-01-03. 
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  3. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Geissoloma Rebelo 1.jpg
Autor: Tony Rebelo, Licence: CC BY-SA 4.0
Geissoloma marginatum, photographed by Tony Rebelo, on 12 November 2011, at Tradouw Lot 876, on the ridge east of the pass, Heidelberg County, Western Cape province of South Africa
Glossopetalon spinescens var aridum 4.jpg
(c) Stan Shebs, CC BY-SA 3.0
Glossopetalon spinescens var. aridum in the rocks at the junction of the BSA road with 160 east of the Mountain Springs summit, Spring Mountains, southern Nevada (elev. about 1700 m)
Ixerba brexioides.jpg
Autor: Ang Wickham from Hamilton, New Zealand, Licence: CC BY-SA 2.0

amazing flower on this NZ native. the Tawari, has only one species in NZ, restricted to NZ as well. it grows as a tree up to 10m + high, in lowland and lower mountain forests (the Mamaku plateau is up to 2000'amsl). the leaves grow as a whorl pattern, seen here but as they age they may appear in opposition or alternates (see flowerpic). the flower is stunning, late spring to mid summer with the seed capsules forming thereafter through to early autumn. the capsules hold five black seeds in a red fleshy foot. Bay of Plenty NZ.

Latin: Ixerba brexioides
Stachyurus praecox.JPG
Autor: A. Barra, Licence: CC BY 3.0
Stachyurus praecox. Real Jardín Botánico, Madrid
BladderNut.jpg
Autor: Amos Oliver Doyle, Licence: CC BY-SA 3.0
Staphylea trifolia L. Seed pods of Bladdernut shrub growing in dry oak woods in Central Illinois, USA