Ctibor Turba

Ctibor Turba
Narození16. října 1944 (79 let)
Mariánské Lázně
Povoláníherec, pedagog, režisér, divadelní herec, mim, učitel, spisovatel a choreograf
OceněníCena ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla (2013)
Čestné občanství Prahy 7
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ctibor Turba (* 16. října 1944 v Mariánských Lázních) je český herec nonverbálního divadla, mim, scenárista, pedagog a režisér. Učil na pražské HAMU a na Divadelní fakultě JAMU. Jedná se o světově významnou osobnost české pantomimy. Jeho herectví vychází jak z tradic cirkusových klauniád, tak z tradic absurdního dadaistického stylu. Jeho dílo lze označit za první a průkopnický český příspěvek k celosvětovému hnutí „nového cirkusu“.

Život

Ctibor Turba se narodil 16. října 1944 v Mariánských lázních. Když mu bylo šest let, přestěhovala se rodina do Brna, kde v letech 19581962 vystudoval Střední umělecko-průmyslovou školu, obor hračka–loutka. Poté praktikoval jako výtvarník v brněnském loutkovém divadle Radost, v pražském Divadle S+H a ve filmových ateliérech ve Zlíně u Hermíny Týrlové a Karla Zemana.[1] Později, v letech 1968–1969, studoval dva semestry na Filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze, obor divadelní věda.[2]

Jeho sestra PhDr. Jarmila Turbová (narozena 1943) je psycholožkou v Brně.

Dílo

Do vývoje českého divadla se výrazně zapsal projektem Cirkus Alfred (1974–1979), mezi jehož členy patřili Boris Hybner, Ota Jirák, Boleslav Polívka a Jan Unger. Pod stejnou značkou připravil v druhé půli osmdesátých let i dvě legendární inscenace Deklaunizace a Archa bláznů. Mezitím působil v zahraničí, například s hercem Pierrem Bylandem. V herecké práci ho už desítky let omezuje zdravotní stav. To přispělo k jeho soustředění na práci převážně koncepční, scenáristickou, dramaturgickou a režijní. V roce 1997 založil a vybudoval netradiční pražské divadlo Alfred ve dvoře, které později předal do provozování občanskému sdružení Motus. Na začátku své umělecké kariéry krátce účinkoval jako clown ve Varieté Alhambra a tradičních cirkusech státních Československých cirkusů a varieté. Podílí se i na filmovém zpracování inscenací a na dokumentech o divadelním novém cirkusu.

Na Divadelní fakultě JAMU založil v roce 2004 Ateliér klaunské scénické a filmové tvorby a vedl jej do roku 2008, kdy jej po něm v září 2008 převzal francouzský tanečník a choreograf Pierre Nadaud.

V roce 2013 získal Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla.[3]

Filmografie

  • scénář k filmu Traja chrobáci pod režijním vedením Jána Roháče, společně s Janem Kratochvílem.

Reference

  1. PETIŠKOVÁ, Ladislava. Ctibor Turba. Amatérská scéna. 1992, roč. 29, čís. 4, s. 6. 
  2. HOFFMANOVÁ, Judita. Ctibor Turba. Inscenační a režijní práce v letech 1970–1990 [online]. Brno 2009: Diplomová práce MUNI [cit. 2022-08-14]. Dostupné online. 
  3. Laureáti Státních cen a cen Ministerstva kultury

Literatura

  • PETIŠKOVÁ, Ladislava. Ctibor Turba. Amatérská scéna, 1992, roč. 29, č. 4. s. 6
  • KRÁTKÁ, Martina. Ctibor Turba, pedagogika v mimickém a komediálním divadle. Disertační práce JAMU. Brno 2016. Dostupné online.

Externí odkazy