Cuo Cung-tchang

Cuo Cung-tchang
Cuo Cung-tchang v roce 1875
Cuo Cung-tchang v roce 1875

Narození10. listopadu 1812
Xiangyin County
Úmrtí5. září 1885 (ve věku 72 let)
Fu-čou
Příčina úmrtínemoc
Místo pohřbeníTomb of Zuo Zongtang
ChoťZhou Yiduan
DětiZuo Xiaoyu
Zuo Xiaoqi
Zuo Xiaolin
Zuo Xiaopian
Profesepolitik, válečník a umělec
CommonsZuo Zongtang
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cuo Cung-tchang (Zuo Zongtang, zvaný též generál Cuo, posmrtné jméno Wen-siang; 10. listopadu 18125. září 1885 Fu-čou) byl čínský vojevůdce a politik. Vyznamenal se při potlačení povstání tchaj-pchingů a později v boji proti povstání nienů na severu země. Zároveň se zasazoval o modernizaci Číny. Přispěl k rozvoji čínského vzdělání, průmyslu a zemědělství, zejména pěstování bavlny jako náhrady za zakázanou výrobu opia. Jeho zásluhou také v Číně vznikly první moderní velkokapacitní tiskárny, kde se tiskla díla konfuciánských klasiků i práce o zemědělství.

Je po něm pojmenováno kuře generála Cua, populární pokrm v USA.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zuo Zongtang na anglické Wikipedii.


Média použitá na této stránce

Zuo Zongtang 1875.jpg
In 1874-75, the Russian government sent a research and trading mission to China to seek out new overland routes to the Chinese market, report on prospects for increased commerce and locations for consulates and factories, and gather information about the Dungan Revolt then raging in parts of western China. Led by Lieutenant Colonel Iulian A. Sosnovskii of the army General Staff, the nine-man mission included a topographer, Captain Matusovskii; a scientific officer, Dr. Pavel Iakovlevich Piasetskii; Chinese and Russian interpreters; three non-commissioned Cossack soldiers; and the mission photographer, Adolf Erazmovich Boiarskii. The mission proceeded from Saint Petersburg to Shanghai via Ulan Bator (Mongolia), Beijing, and Tianjin, and then followed a route along the Yangtze River, along the Great Silk Road through the Hami oasis, to Lake Zaysan, back to Russia. Boiarskii took some 200 photographs, which constitute a unique resource for the study of China in this period. Most of the photographs are included in this album, which later became part of the Thereza Christina Maria Collection assembled by Emperor Pedro II of Brazil and given by him to the National Library of Brazil.
Chinese; Government officials; Memory of the World; Portrait photographs; Qing dynasty, 1644-1911; Zuo, Zongtang, 1812-1885