Cvičné letadlo
Cvičné letadlo je letadlo určené k výcviku pilotních, navigačních nebo zaměřovacích schopností posádky. Sportovní piloti běžně začínají na větroních a na lehkých letadlech s dvěma nebo více sedadly pro žáka a instruktora. Dopravní piloti, často se sportovní a vojenskou zkušeností, začínají zpravidla na trenažéru, načež následuje výcvik na příslušném typu letadla.
Výcvik vojenských pilotů začíná většinou na trenažéru a pokračuje základním výcvikem na vrtulovém, často hornokřídlém letadle, které se snadno ovládá a je bezpečné. Pro pokračovací výcvik se užívají snadno ovladatelná proudová letadla, obvykle se dvěma sedadly za sebou, anebo už přímo cvičné verze bojových letadel.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu cvičný letoun na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Curimedia | P H O T O G R A P H Y, Licence: CC BY 2.0
Augsburg Airport (EDMA/AGB)
Autor: Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz, Licence: CC BY-SA 2.5
Aero L-39-ZA of Slovak Air Force (registration number: 1701) on static display at Radom Air Show 2005.
Folland Gnat T.Mk1 (XS102 in RAF service, now XR991/G-MOUR) during a display at Kemble Air Day on 15th June 2008 at Kemble Airport, Gloucestershire, England. Built 1964 for the RAF as XS102, put on the civil register in 1990. This aircraft, kept at Kemble, is painted in the colours of a former RAF display team who used Gnats - the Yellowjacks. The reason for the serial change is that XS102 never served with the Yellowjacks but XR991 did.