Cydonia Mensae

Pohled na část oblasti s tváří
Srovnání snímku ze sondy Viking s moderním snímkem ze sondy Mars Global Surveyor

Cydonia Mensae je název jedné z pojmenovaných oblastí na planetě Mars. Leží na sever od rovníku v přechodné zóně mezi jižními vysočinami (polokoulí s vyšší topografií, silně posetou krátery) a severními nížinami (relativně plochou oblastí planin na severu) v oblasti Acidalia Planitia. Cydonia je pokryta četnými pahorky a v dávné minulosti mohla touto oblastí procházet pobřežní zóna, pokud severní nížiny v minulosti vyplňoval oceán. Nachází se zde také i velmi známá „Tvář na Marsu“, skalní útvar připomínající lidskou tvář.[1] Odborně se to nazývá pareidolie.

Tvář na Marsu

Jeden z cydonijských pahorků, situovaný 40°45' severní šířky a 9°26' západní délky, na fotografii pořízené Vikingem 1 25. července 1976 vzdáleně připomíná humanoidní tvář.[1] Tato fotografie byla dlouho zdrojem kontroverze a konspiračních teorií týkající se možných známek inteligentního života na Marsu a jejich zamlčování vedením NASA. K Marsu se skoro 20 let nedostala úspěšně žádná sonda a tak teprve od roku 1998 jsou pořizovány novější snímky s lepším rozlišením prostřednictvím sond Mars Global Surveyor, Mars Odyssey, Mars Express a Mars Reconnaissance Orbiter, které oblast důkladně mapují.

Zajímavost

V počítačové hře UFO: Enemy Unknown z roku 1993 byla oblast Cydonia Mensae vybrána jako základna cizáků (ufonů). Cílem hry je sestrojit na Zemi vesmírné plavidlo schopné cesty k Cydonii, dopravit tam lidskou posádku, dostat se do tamní základny a zneškodnit ústřední mozek řídící cizácké operace na Zemi.

Oblast se objevuje také v názvu písně kapely Muse Knights of Cydonia.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c Optický klam, nebo výtvor Marťanů? Tvář na Marsu fascinovala desítky let. iDNES.cz [online]. 2023-05-17 [cit. 2023-05-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Astronomie

Tvář na Marsu jako artefakt

Média použitá na této stránce

Martian face viking.jpg
The Face on Mars was one of the most striking and remarkable images taken during the Viking missions to the red planet. Unmistakeably resembling a human face, the image caused many to hypothesize that it was the work of an extraterrestrial civilization. Later images revealed that it was a mundane feature rendered face-like by the angle of the Sun.
Viking moc face 20m.gif
Face of Mars made by Viking Orbiter in 1976 (left) and by Mars Global Surveyor in 2001.