Cyklóna

Cyklóna u Islandu.
Cyklóna a anticyklóna
Směr proudění větru cyklón na Zemi. Na severní polokouli cirkuluje vzduch v cyklóně proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli cirkuluje vzduch po směru pohybu hodinových ručiček.
Směr proudění větru cyklón na Zemi.

Cyklóna neboli tlaková níže je oblast se sníženým tlakem vzduchu, přičemž tlak vzduchu v jejím okolí je vyšší než tlak uvnitř oblasti. Jde o jeden ze základních tlakových útvarů v atmosféře, který na synoptické mapě má alespoň jednu uzavřenou izobaru.[1] Vlivem rotace Země pak cirkulace vzduchu v cyklóně probíhá na severní polokouli vždy proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli po směru.

Rozlišují se mimotropické a tropické cyklóny. Převážná většina mimotropických cyklón jsou frontální cyklóny.[2]Evropě jsou to cyklóny na polární a arktické frontě. Tropická cyklóna se v různých oblastech světa označuje místními názvy, například cyklónIndii a v Austrálii, hurikánAtlantském oceánu nebo tajfun v jihovýchodní Asii.[3] Pro středomořské cyklóny podobné hurikánům se používá název medikán.

Cyklóny vznikají složitými procesy v atmosféře označovanými jako cyklogeneze,[1] zatímco jejich slábnutí až zánik se nazývá cyklolýza.[4]

Reference

  1. a b Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona. Dostupné v archivu. 
  2. Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona frontální. Dostupné v archivu. 
  3. http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=644624 – Kde se berou tajfuny...
  4. Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-12-24]. Heslo cyklolýza. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Low pressure system over Iceland.jpg
A beautifully-formed low-pressure system swirls off the southwestern coast of Iceland, illustrating the maxim that "nature abhors a vacuum." The vacuum in this case would be a region of low atmospheric pressure. In order to fill this void, air from a nearby high-pressure system moves in, in this case bringing clouds along for the ride. And because this low-pressure system occurred in the Northern Hemisphere, the winds spun in toward the center of the low-pressure system in a counter-clockwise direction; a phenomenon known as the Coriolis force (in the Southern Hemisphere, the Coriolis force would be manifested in a clockwise direction of movement). The clouds in the image resembled pulled cotton and lace as they spun in a lazy hurricane-like pattern. This huge system swirled over the Denmark Strait in between Greenland and Iceland. The image was taken by the Aqua MODIS instrument on September 4, 2003.
Cyklónová rotace.svg
Autor: Kes47, Licence: CC BY-SA 3.0
Směr proudění větru cyklón na Zemi.
Otto 3274 Cyclone Anticyclone.jpg
Scheme of a cyclone and an anticyclone , used to illustrate an encyclopedia article about weather.