Cyklóna

Cyklóna u Islandu.
Cyklóna a anticyklóna
Směr proudění větru cyklón na Zemi. Na severní polokouli cirkuluje vzduch v cyklóně proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli cirkuluje vzduch po směru pohybu hodinových ručiček.
Směr proudění větru cyklón na Zemi.

Cyklóna, neboli tlaková níže, je oblast se sníženým tlakem vzduchu, přičemž tlak vzduchu v jejím okolí je vyšší než tlak uvnitř oblasti. Na synoptických mapách musí mít alespoň jednu uzavřenou izobaru.[1]

Vlivem rotace Země pak na severní polokouli probíhá cirkulace vzduchu v cyklóně vždy proti směru pohybu hodinových ručiček, zatímco na jižní polokouli probíhá cirkulace vzduchu vždy po směru pohybu hodinových ručiček.

Jde o základní tlakový útvar.

Cyklony vznikají procesem označovaným jako cyklogeneze.[1]

Převážná většina cyklon zakreslených na synoptických mapách v mimotropických zeměpisných šířkách jsou frontální cyklony.[2]Evropě jsou to cyklony na polární a arktické frontě.

Pro tropické cyklóny se užívá název hurikán, tajfun a cyklón. Slovo hurikán se používá v USA a Kanadě, tajfun v Asii. Pro středomořské cyklóny podobné hurikánům se používá název medikán.

Reference

  1. a b Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona. Dostupné v archivu. 
  2. Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-07-02]. Heslo cyklona frontální. Dostupné v archivu. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Low pressure system over Iceland.jpg
A beautifully-formed low-pressure system swirls off the southwestern coast of Iceland, illustrating the maxim that "nature abhors a vacuum." The vacuum in this case would be a region of low atmospheric pressure. In order to fill this void, air from a nearby high-pressure system moves in, in this case bringing clouds along for the ride. And because this low-pressure system occurred in the Northern Hemisphere, the winds spun in toward the center of the low-pressure system in a counter-clockwise direction; a phenomenon known as the Coriolis force (in the Southern Hemisphere, the Coriolis force would be manifested in a clockwise direction of movement). The clouds in the image resembled pulled cotton and lace as they spun in a lazy hurricane-like pattern. This huge system swirled over the Denmark Strait in between Greenland and Iceland. The image was taken by the Aqua MODIS instrument on September 4, 2003.
Cyklónová rotace.svg
Autor: Kes47, Licence: CC BY-SA 3.0
Směr proudění větru cyklón na Zemi.
Otto 3274 Cyclone Anticyclone.jpg
Scheme of a cyclone and an anticyclone , used to illustrate an encyclopedia article about weather.