Cyklistika

Cyklistika je využívání jízdních kol (dříve též velociped[1]) pro dopravu, rekreaci, cvičení nebo sport. Lidé zabývající se cyklistikou jsou cyklisté (dříve velocipedisté). Do cyklistiky se zahrnuje nejen jízda na jednostopých jízdních kolech, ale i na jednokolkách, tříkolkách, čtyřkolkách, lehokolech a podobných vozidlech na lidský pohon (HPV).

Jízdní kola vznikla v 19. století a jejich počet nyní celosvětově činí přibližně jednu miliardu. Jsou hlavním dopravním prostředkem v mnoha částech světa.

Historie

Jednotlivé etapy principiálního zlepšování jízdního kola jsou následující:[2]

 • Karl Drais vynalezl roku 1816 tzv. draisinu, předchůdce dnešního jízdního kola. Jde o vozidlo se dvěma koly za sebou. Jezdec uvádí stroj do pohybu odrážením nohou o zem. Svůj vynález představil v Paříži 5. dubna 1818.
 • Francouz Pierre Michaud začal v roce 1861 vyrábět první velocipedy opatřené na předním kole otočnými pedály.[pozn. 1]
 • Dalším vylepšením bylo vysoké kolo Angličana Jamese Starleyho, který zahájil v 70. letech 19. století průmyslovou výrobu tohoto typu velocipédu, u kterého též nahradil dřevěné loukotě drátěným výpletem. Velké přední kolo umožňovalo dosažení větší rychlost, řízení a jízda však byly obtížnější a nebezpečnější. (Uvádí se, že první vysoké kolo s drátěnými výplety sestrojil v roce 1869 pařížský mechanik Eugène Meyer.)
 • První komerčně úspěšné kolo, u kterého byla síla přenášena řetězem na zadní kolo uvedl do provozu roku 1884 synovec Jamese Starleyho – John Kemp Starley. Tak získalo jízdní kolo základní podobu, která se již u běžných modelů v principu nemění.

Historie cyklistiky v českých zemích

(c) Bundesarchiv, Bild 183-30530-0001 / CC-BY-SA 3.0
Jan Veselý (Závod míru 1955)

Za jednoho z prvních cyklistů je považován básník Ján Kollár (původem ze Slovenska); ten ve své Slávy dceři též oslavil draisinu (zpěv 1, znělka 40), na které údajně roku 1818 putoval z Jeny do Lobdy (správně Lobeda, nyní Jena–Lobeda – městská část Jeny, vzdálená od centra asi 5,5 km) za svou milou Mínou.[3]

Průkopníky cyklistiky včetně závodní byla pražská rodina Kohoutů. Otec Jan Kohout byl první výrobce vysokého kola v Rakousko-Uhersku a zakladatel prvního rakousko–uherského klubu velocipedistů. Jeho synové František (1860–1918), Josef (1863–1946) a Petr (1867–1920) byli cyklističtí závodníci, sportovní funkcionáři, František a Petr též podnikatelé – výrobci jízdních kol.

Významnými českými cyklistickými závodníky po 2. světové válce byli např. vítěz Závodu míru Jan Veselý (1923–2003) nebo olympijský vítěz ve stíhacím závodu jednotlivců Jiří Daler (*1940). Mimořádných úspěchů v kolové dosáhli bratři Pospíšilové, kteří mezi lety 1964 a 1988 20krát zvítězili na mistrovství světa.

Počet jízdních kol

Celkový počet jízdních kol není znám. Odhaduje se, že po roce 2000 jich ve světě existovala přibližně jedna miliarda. Z toho počtu jich v Číně bylo asi 450 milionů, USA se 100 miliony jízdních kol jsou na druhém místě.[4]

Druhy cyklistiky

Jízdní kolo je prostředkem pro následující činnosti:

Závodní cyklistika

Podrobnější informace naleznete v článku Závodní cyklistika.

Rekreační cyklistika

Rekreační cyklistika se prudce rozvíjela od 80. a 90. let 19. století, kdy byla vysoká kola nahrazena nízkými velocipédy s oběma koly stejné velikosti a s řetězovým pohonem (nazývané anglicky safety bicycle, francouzsky bicyclette de sécurité či německy Sicherheitsniederrad).

Bezpečnější konstrukce jízdního kola hrála významnou roli i v ženské emancipaci, když se kolo stalo dostupným dopravním prostředkem pro mnoho žen a hrálo i roli ve změnách ženského oblečení.

Dopravní cyklistika

Podrobnější informace naleznete v článku Dopravní cyklistika.

Cykloturistika

Podrobnější informace naleznete v článku Cykloturistika.

Oblečení

S výjimkou dopravní cyklistiky, kdy si jezdec obvykle vystačí s běžným pohodlným oděvem spíše sportovního, ale i zcela civilního rázu, je pro cyklistiku nabízen široký sortiment zejména těchto dvou částí oděvu:

 • cyklistické kalhoty - nejčastěji v černé barvě, z pružného přiléhavého materiálu (syntetická vlákna, elastan - obdoba legín), s dlouhými ("čapáky") nebo krátkými (kraťasy, "Bib Shorts") nohavicemi, nad pasem obvykle přecházející v různě široké a tvarované kšandy, v sedu s všitou speciální vložkou pro tlumení vibrací a odvod vlhkosti od pokožky - má-li tato vložka dobře plnit svoji hygienickou funkci, neobléká se pod kalhoty spodní prádlo, existuje ale i varianta, kdy se pod kalhoty bez vložky (vhodné i pro běh, jogging, běh na lyžích apod.) oblékají speciální přiléhavé spodky (slipy, boxerky) s vložkou; kalhoty mohou být tenké, ale i silnější a zateplené pro použití při nižších teplotách
 • cyklistický dres (cyklodres, trikot) - přiléhavé silnější triko z podobného elastického materiálu jako kalhoty, obvykle s dlouhými rukávy, zapínání na zip až ke krku (bez výstřihu, ochrana např. před vosami apod.), v zadní části poněkud prodloužené (aby i při předklonu chránilo ledviny), často nad zadním spodním okrajem našité kapsy pro uložení drobných předmětů; zvláštním případem dresu je tzv. žlutý trikot, který obléká vedoucí závodník průběžného hodnocení při etapových závodech

Je možná i jednodílná varianta, kdy kalhoty nad pasem zakrývají i celý trup až ke krku a vzniká tak cyklistická kombinéza - opět ve variantách dlouhé/krátké nohavice, dlouhé/krátké rukávy.

Další součástí cyklistické výstroje mohou být i speciální boty.

Před vážnými následky úrazu hlavy jezdce chrání cyklistická přilba.

Odkazy

Poznámky

 1. Skotský kovář Kirkpatrick MacMillan, opatřil přední kolo bicyklu pedály s pákami již roku 1839; pedály však tvořily neotočné tyče.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků History of cycling na anglické Wikipedii, Cyclisme na francouzské Wikipedii a Safety bicycle na anglické Wikipedii.

 1. Ottův slovník naučný U-Vusín. Praha: J. Otto, 1907. Dostupné online. Kapitola Velociped, s. 527–528. 
 2. L'histoire du vélo. France-jeunes [online]. [cit. 2022-01-21]. Dostupné online. (francouzsky) 
 3. KOLLÁR, Jan. Slávy dcera, Zpěv I.. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. Kapitola Zpěv I., znělka 40. 
 4. BALTON, Jeff. Bike Statistics and Facts [online]. Rev. 2022 [cit. 2022-01-21]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Drais.jpeg
Karl Drais auf seiner Draisine.
ChinaTrafficBicycles.jpg
Autor: User: (WT-shared) Peirz na projektu wts wikicesty, Licence: CC BY-SA 3.0
A relatively quiet street. Bicycles, buses and cars in relatively low density traffic. Note the elderly pedestrian couple on the right running a red light to dodge and cross this stream. Shanghai.
Bicycling-ca1887-bigwheelers.jpg
"Bicycling", a ca. 1887 color print showing one of the few ways in which it was socially acceptable for women to ride cycles, in the years before the invention of "safety bicycles" and the woman's "bicycle suit" (see Image:Ausfahrt im Sociable um 1886 - Verkehrszentrum.JPG for another example, or compare Image:Ellimans-Universal-Embrocation-Slough-1897-Ad.png to see the radical change in the way that women went cycling over a period of just ten years).

The print shows a number of men riding big-wheel or "penny-farthing" bicycles, while a woman is riding a three-wheeled cycle, which appears to be steered by a rod going from the lever under her right hand along the boom to the front wheel. The woman is probably riding in front partly for the reason that if she rode in back, the men would constantly have to be looking behind them, to make sure that they didn't quickly open up large gap by going much faster than she could.

Note how the man on the far right has his legs over the handlebars as he descends the hill to ensure that, should the large front wheel of the bicycle he is riding hit a rock, be caught in a rut or otherwise become unable to turn, he would be thrown off feet first, as opposed to head first ("taking a header") if seated with his feet on the pedals.
Advertentien. Burgers Dames Safety, 1890.jpg
Advertentien. Burgers Dames Safety, 1890
Bundesarchiv Bild 183-30530-0001, VIII. Friedensfahrt, Jan Vesely.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-30530-0001 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
VIII. Friedensfahrt, Jan Vesely Zentralbild Kronfeld 13.5.1955 VIII. Internationale Friedensfahrt Prag-Berlin-Warschau 1955 - 9. Etappe von Berlin nach Cottbus über 126 km. UBz: Der tschechoslowakische Mannschaftskapitän Jan Vesely errang in Cottbus seit Bestehen der Friedensfahrt den 15. Etappensieg. Vesely auf dem Siegespodest.
Bicycle evolution-numbers.svg
(c) Al2, CC BY 3.0
Evolution of the Bicycle with years.
Ellimans-Universal-Embrocation-Slough-1897-Ad.png

1897 advertisement in The Graphic for Elliman's Universal Embrocation (manufactured in Slough), showing a relatively early example of an ordinary non-sea-bathing Western woman appearing skirtless in public (wearing "rationals" or "knickerbockers" or "bloomers" for bicycle-riding). The whole outfit (top and bottom) was known as a "bicycle suit".

For the radical change in the way that women rode bicycles over a period of just ten years, compare Image:Bicycling-ca1887-bigwheelers.jpg and Image:Ausfahrt im Sociable um 1886 - Verkehrszentrum.JPG (which date from just before the "safety bicycle" and the woman's "bicycle suit" started to catch on).
Copenhagen Cyclists (19200075809).jpg
Autor: Tony Webster from Brooklyn, New York, Licence: CC BY 2.0
Copenhagen, Denmark