Cyklogeneze
Cyklogeneze je rozvoj či zesílení cyklónové cirkulace v atmosféře (oblast nízkého tlaku).[1] Jedná se o obecný termín pro několik různých procesů, které dávají vzniknout cyklóně. Může se jednat například o orografickou cyklogenezi probíhající na závětrné straně horské překážky, nebo termickou cyklogenezi spojenou s turbulentním přenosem zjevného tepla od podkladu.
Opakem cyklogeneze je cyklolýza, tedy slábnutí až zánik cyklóny.[2]
Explozivní cyklogeneze
Explozivní cyklogeneze[3] (též rapidní cyklogeneze,[4] bombogeneze,[5] cyklonální bomba[5] nebo bombová cyklóna[6]) je velmi intenzivní prohlubování cyklóny, kdy tlak vzduchu během 24 hodin silně poklesne. Několikrát ročně k němu dochází například nad severním Atlantikem nebo při východním pobřeží USA.[3]
Další informace lze nalézt v meteorologickém slovníku[3] nebo populárním článku na In-počasí.[5] Anglická Wikipedie o explozivní cyklogenezi hovoří pouze v souvislosti s mimotropickými cyklónami,[7] zatímco u tropických používá termín rapid intensification.[8]
Odkazy
Reference
- ↑ Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2020-07-08]. Heslo cyklogeneze. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-10.
- ↑ Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-12-24]. Heslo cyklolýza. Dostupné online.
- ↑ a b c Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2020-07-08]. Heslo cyklogeneze explozivní. Dostupné online.
- ↑ Česká meteorologická společnost. Elektronický meteorologický slovník výkladový a terminologický (eMS) [online]. [cit. 2022-12-24]. Heslo cyklogeneze rapidní. Dostupné online.
- ↑ a b c Michal Žák. Bombogeneze - když tlak v níži extrémně rychle klesá [online]. In-počasí.cz, 2019-04-12. Dostupné online.
- ↑ Mrazy v USA obrazem: až minus 53 stupňů a čekání na „bombovou cyklónu“ [online]. Seznam Zprávy, 2022-12-23. Dostupné online.
- ↑ Anglická Wikipedie: Explosive cyclogenesis
- ↑ Anglická Wikipedie: Rapid intensification
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu cyklogeneze na Wikimedia Commons