Cypřišek hrachonosný

Jak číst taxoboxCypřišek hrachonosný
alternativní popis obrázku chybí
Cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělenínahosemenné (Pinophyta)
Třídajehličnany (Pinopsida)
Řádborovicotvaré (Pinales)
Čeleďcypřišovité (Cupressaceae)
Rodcypřišek (Chamaecyparis)
Binomické jméno
Chamaecyparis pisifera
(Siebold & Zucc.) Siebold & Zucc., 1847
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) je pomalu rostoucí jehličnatý strom původem z Japonska, kde roste na ostrovech Honšú a Kjúšú. Vyskytuje se v místech s bohatými dešťovými srážkaminadmořské výšce od 300 do 2500 metrů a dožívá se vysokého věku, jsou známi jedinci starší 500 let.

Výskyt

Do Evropy se dostal okolo roku 1860 a byl prvně vysázen na území Velké Británie. Do Čech byl přivezen roku 1865 na zámek Hluboká. Jako ozdobný strom je pěstován v mnoha dalších zemních.

Ekologie

Druh může růst na plném slunci i v polostínu a je tolerantní k městskému ovzduší. Vyhovuje mu nejlépe výživná písčitohlinitá a dostatečně vlhká půda a prospívá mu vysoká vzdušná vlhkost. Vůči mrazu je odolný, pouze ve vyšších polohách bývá silným mrazem poškozován. Netrpí významnějšími chorobami a nebývá napadán škůdci, pouze v mládí trpí okusem zvěře.

Popis

Větvička s šiškami

Sálezelený jehličnatý strom dorůstající do výšky okolo 40 m. Má poměrně řídkou, kuželovitou, tmavě zelenou korunu s větvemi vodorovně odstávajícími a s nicím vrcholem. Z dobře ukotveného, svazčitého kořenového systému vyrůstá pravidelně sbíhavý kmen o průměru až 2 m. Jeho kůra je červenohnědá a odlupuje se v dlouhých pruzích, dřevo má lehké, celkem pevné a žluté barvy. Větvičky o šířce asi 2 mm jsou ploché, z horní strany bývají tmavě zelené a ze spodní světlejší se zřetelnou bělavou kresbou; mladé výhonky jsou po rozemnutí aromatické po pryskyřici. Asimilační orgány jsou podlouhle vejčité a výrazně zploštělé, ve čtyřech řadách rostoucí šupinovité lístky, které jsou k větvičce těsně přitlačené a jen jejich ostré konce odstávají.

Stromy kvetou v dubnu, samičí šištice jsou v mládí modrozelené, později hnědozelené a ve zralosti hnědé, samčí jsou vždy hnědé. Šišky jsou drobné, téměř kulaté a mají v průměru asi 6 mm a připomínají semena hrachu, odtud druhové jméno „hrachonosný“. Šišky jsou tvořené asi 10 šupinami za kterými bývá po jednom až dvou světlehnědých, obvejčitých, zploštělých, asi 2 mm dlouhých semenech mající široká blanitá křidélka. Semena dozrávají již prvým rokem, jejich klíčivost je téměř 50 %. Druh lze také dobře množit vegetativněřízků odebíraných na jaře.

Význam

V Japonsku patří cypřišek hrachonosný mezi pět posvátných stromů. Jeho dřevo je odolné proti houbám a hmyzím škůdcům, odolává vlhku i hnilobě. Používá se na stavbu domů, chrámů, k výrobě nábytku, díží, sudů i pro stavbu lodí a vodních staveb. Zhotovuje se z něj také tradiční kuchyňské nádobí pro přípravu rýže nebo suši.

V Evropě není téměř nikde vysazován jako hospodářská dřevinalesních porostech, roste podstatně pomaleji než smrk. Praktické využití druhu je zejména v sadovnické dendrologii, kde lze využít velkého množství různobarevných a vzhledově proměnlivých kultivarů. Jeho dekorativní funkce výrazně převyšuje (mimo území Japonska) lesnický význam.

Při inventarizaci české přírody v roce 2006 bylo nalezeno jen 76 vzrostlých exemplářů, převážně v botanických zahradách, arboretech a parcích. Původní druh se pěstuje jen ojediněle, převládají nově vyšlechtěné kultivary různě zbarvené a dorůstající do malých výšek.[2][3][4][5]

Galerie

Reference

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.2. 4. září 2021. Dostupné online. [cit. 2021-10-05]
  2. ÚRADNÍČEK, Luboš. Cypřišek hrachonosný. Lesnická práce [online]. Lesnická práce, s. r. o., Kostelec nad Černými lesy, 2013 [cit. 15.05.2015]. Roč. 92, čís. 6. Dostupné online. ISSN 0322-9254. (česky) 
  3. Dendrologie.cz: Cypřišek hrachonosný [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 07.06.2007 [cit. 2015-05-15]. Dostupné online. (česky) 
  4. EARLE, Christopher J. The Gymnosperm Database: Chamaecyparis pisifera [online]. Christopher J. Earle, rev. 02.03.1999 [cit. 2015-05-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flora of China: Chamaecyparis pisifera [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-05-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 LC cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Podlaskie - Suprasl - Kopna Gora - Arboretum - Chamaecyparis pisifera 'Filifera Nana' - plant.JPG
Autor: Athantor, Licence: CC BY-SA 4.0
Sawara Cypress var. 'Filifera Nana' (Chamaecyparis pisifera 'Filifera Nana')
Podlaskie - Suprasl - Kopna Gora - Arboretum - Chamaecyparis pisifera 'Plumosa Aurea Compacta'.JPG
Autor: Athantor, Licence: CC BY-SA 4.0
Sawara Cypress (Chamaecyparis pisifera 'Plumosa Aurea Compacta')
Chamaecyparis pisifera golden charm sawara cypress MN 2007.JPG
Autor: SEWilco, Licence: CC BY-SA 3.0
Chamaecyparis pisifera 'Golden Charm' Sawarea Cypress at Minnesota Landscape Arboretum
Praha, Stromovka, Cypřišek hrachonosný.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Okrasný strom Cypřišek hrachonosný v Praze ve Stromovce
Sawara Falsecypress Chamaecyparis pisifera Sprig 3008px.jpg
Autor: Photo by and (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), Licence: GFDL 1.2

Photograph of a sprig of the Sawara Cypressen (Chamaecyparis pisifera en ). Photo taken at the Tyler Arboretum where its species was identified.

Camera and Exposure Details:
Camera: Nikon D50
Lens: Sigma 70mm f/2.8 EX DG Macro
Exposure: 70mm (105mm in 35mm equivalent) f/11 @ 1/80 s. (400 ISO)