Děvče ze Západu

Děvče ze Západu
La fanciulla del West
Pucciniho autograf partitury
Pucciniho autograf partitury
Základní informace
Žánropera
SkladatelGiacomo Puccini
LibretistaGuelfo Cavinini a Carlo Zangarini
Počet dějství3
Originální jazykitalština
Literární předlohaDavid Belasco: The Girl of the Golden West
Datum vzniku1909-10
Premiéra10. prosince 1910, New York, Metropolitní opera
Česká premiéra12. dubna 1914, Praha, Nové německé divadlo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Děvče ze Západu (v originále La fanciulla del West), hraná také dříve pod titulem předlohy jako Děvče ze zlatého Západu, je opera Giacoma Pucciniho z roku 1910. Autory libreta jsou Guelfo Cavinini a Carlo Zangarini na motiv hry Davida Belasca.

Hlavní postavy a obsazení při premiéře

Scéna Una partita a poker při premiéře, Minnie - Emmy Destin, Johnson - Enrico Caruso; šerif Jack Rance - Pasquale Amato
RoleHlasPremiéra 10. prosince 1910[1]
Minnie, barmankasopránEmmy Destin
Dick Johnson, lupičtenorEnrico Caruso
Jack Rance, šerifbarytonPasquale Amato

Obsah

Děvče ze zlatého Západu je opera o třech dějstvích. Její děj se odehrává ve zlatokopeckém táboře v Kalifornii v době zlaté horečky - kolem roku 1850.

První dějství

Šerif Rance se marně dvoří Minnie, majitelce baru. Ta dává přednost Johnsonovi, o němž se proslýchá, že je to ve skutečnosti Ramerrez - náčelník lupičské bandy. V závěru dějství přichází zpráva, že je Ramerrezova banda někde na blízku.

Druhé dějství

Minnie se Johnson zalíbí natolik, že ho pozve k sobě do pokoje. Johnson se musí ukrýt, protože k Minnie přicházejí hosté baru a varují ji, že Johnson je ve skutečnosti bandita Ramerrez. Po jejich odchodu Minnie Johnsona vyžene. Ten je při odchodu za dveřmi raněn výstřelem, takže ho Minnie ukryje v patře nad svým pokojem.

K Minnie do pokoje si vynucuje vstup šerif a vyznává jí lásku. Během vyznání mu na ruku spadne kapka Johnsonovy krve, takže je jeho úkryt prozrazen. Minnie přiměje šerifa ke hře o Johnsonův život a vyhrává.

Třetí dějství

V lese pronásledují obyvatelé města loupežníky. Dostihnou je a chystají se Ramerreze vulgo Johnsona oběsit. Minnie je uprosí, aby jej ušetřili a Johnson se rozhodne po jejím boku začít nový, ctnostný a občansky bezúhonný život.

Odkazy

Reference

  1. La fanciulla del West [online]. Metropolitan Opera Association [cit. 2018-10-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-08-12. (anglicky) 

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 298–299. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

La Fanciulla del West Autograph Score.jpg
*Description: Page from Giacomo Puccini's autograph score for La Fanciulla del West
Emmy Destinn as Minnie.jpg
"Una partita a poker" - a crucial scene from the opera La fanciulla del West by Puccini
Minnie - Emmy Destinn; Johnson - Enrico Caruso; Sheriff Jack Rance - Pasquale Amato