Dálniční křižovatka Kamener Kreuz

Autobahnkreuz Kamener Kreuz
Pohled na dálniční křižovatku Kamener Kreuz ze severozápadu.
Pohled na dálniční křižovatku Kamener Kreuz ze severozápadu.
Mapa
Poloha
StátNěmeckoNěmecko Německo
RegionSeverní Porýní-Vestfálsko
Souřadnice
Nadmořská výška70 m n. m.
Základní údaje
Typčtyřlístkový
Mosty3 dálniční
Zprovoznění1957
Poslední přestavba2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Autobahnkreuz Kamener Kreuz (zkráceně též Kamener Kreuz; zkratka AK Kamener Kreuz) je křižovatka dálnice A 1 s dálnicí A 2 v Německu. Nachází se ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko u města Kamen.

Poloha

Dálniční křižovatka leží na území města Kamen. Je vzdálena zhruba 1 km na severovýchod od středu města. V blízkosti křižovatky se západním směrem nachází město Bergkamen a směrem na východ obec Bönen. Křižovatka se nachází ve Vestfálské nížině, poblíž řeky Seseke.

Nejbližší větší města jsou Münster (asi 44 km po dálnici A 1 na sever), Unna (asi 20 km po dálnici A 1 na jih), Dortmund (asi 15 km po dálnici A 2 na západ) a Bielefeld (asi 80 km po dálnici A 2 na východ).

Popis

Žlutý anděl od Alfreda Gockela.

Dálniční křižovatka Kamener Kreuz je mimoúrovňová křižovatka dálnice A 1, procházející severovýchodo-jihozápadním směrem (Lübeck - Hamburg - Bremen - Dortmund - Köln - Saarbrücken) a dálnice A 2, procházející severo-jižním směrem (Oberhausen - Dortmund - Hannover - Magdeburg - Potsdam). Současně se na ní kříží i evropská silnice E34, a to západo-východním směrem, a evropská silnice E37. Na dálnici A 1 je křižovatka označena jako sjezd 82 a na dálnici A 2 jako sjezd 16.

Křižovatka je postavena jako čtyřlístková čtyřramenná mimoúrovňová křižovatka. Současná podoba je výsledkem úpravy, při níž byla jedna nepřímá rampa nahrazena rampou polopřímou.

Nepřehlédnutelnou dominantou křižovatky je socha Žlutý anděl. Sochu tvoří helikoptéra ve firemních barvách společnosti ADAC, nesená osmi anděly. Autorem je Alfred Gockel. Socha se nachází na kopečku v severozápadní části křižovatky, kam byla umístěna v roce 2011 za podpory společnosti ADAC a spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Socha má symbolizovat, že dopravní nehoda může vzniknout i z monotónní cesty a že zajímavé objekty podél trasy mohou zvyšovat pozornost řidičů.[1]

Historie výstavby

S dálniční křižovatkou Kamener Kreuz se počítalo již od prvních úvah o vybudování dálniční sítě v Německu, neboť již v prvních plánech se počítalo s dálničními tahy spojující Hamburk s Porúřím a Porúří s Berlínem s tím, že se budou křížit u města Kamen. Stavba křižovatky začala již ve 30. letech 20. století. Jedná se tak o jednu z těch čtyřramenných dálničních křižovatek, které byly v Německu jako první ve výstavbě.

Ačkoliv byla dálniční křižovatka stavebně dokončena již v roce 1938, nelze ji považovat za druhou nejstarší zcela zprovozněnou dálniční křižovatku (po dálniční křižovatce Schkeuditzer Kreuz, která byla zprovozněna v roce 1936). Její zprovoznění totiž bylo spjato se zprovozněním všech navazujících dálničních tahů. V roce 1938 byla dálniční křižovatka zprovozněna pouze částečně, spolu s oběma navazujícími úseky dnešní dálnice A 2; všechny rampy, jakož i připravený základ hlavní trasy dnešní dálnice A 1 byly tehdy uzavřeny. K úplnému zprovoznění křižovatky došlo v roce 1957 spolu s navazujícím úsekem dnešní dálnice A 1 od křižovatky po město Unna. Spolu s tímto úsekem byl totiž místo severního pokračování dnešní dálnice A 1 vybudován provizorní sjezd na blízkou silnici vedoucí z města Kamen do města Hamm. Poslední navazující úsek, a to severní pokračování dnešní dálnice A 1 byl zprovozněn v roce 1967.

Vzhledem k vysokému dopravnímu vytížení křižovatky, které často vedlo ke vzniku kolon, byla v roce 2006 zahájena její přestavba. Při ní byla podoba křižovatky upravena tak, že jedna z nejvytíženějších nepřímých ramp, konkrétně ta ve směru od Bielefeldu na Unnu, byla nahrazena rampou polopřímou.

Dopravní zatížení

Dálniční křižovatka Kamener Kreuz patří mezi nejvytíženější dálniční křižovatky v Německu . Projede jí v průměru 150 000 vozidel denně.[2]

Odkazy

Reference

  1. MAREIKE, Maack. Acht Engel für das Kamener Kreuz. Westdeutsche Allgemeine Zeitung [online]. 29. srpen 2011 [cit. 2016-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-01-30. (německy) 
  2. Manuelle Straßenverkehrszahlung 2010 [online]. Bundesanstalt für Straßenwesen, 11. listopad 2011 [cit. 2016-01-07]. Kapitola Ergebnisse auf Bundesautobahnen. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-08. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

KamenerKreuzNeu.jpg
Autor: Ralf Kellermann, Licence: CC BY 3.0
Motorway interchange Kamen photographed on first day after conversion. After 4 years of construction it now has 6 lanes and a new connection from the A 2 from Hannover to the A 1 towards Cologne. View ist to the S-E with the A 2 crossing from the upper left (dir. Hannover) to the lower right (dir. Oberhausen) and the A 1 from the lower left (dir. Hamburg) to the upper right (dir Cologne)
Bundesautobahn 1 number.svg
German Autobahn number signet.
AK Kamener Kreuz map.tiff
Autor: © OpenStreetMap contributors www.openstreetmap.org/copyright, Licence: CC BY-SA 2.5
Tento obrázek je mapový díl pořízený z mapové databáze OpenStreetMap.org. Na obrázku je znázorněna podoba dálniční křižovatky Kamener Kreuz u Dortmundu v Německu.
Denkmal Kamener Kreuz 012.JPG
Autor: Gudrun Meyer, Licence: CC BY-SA 3.0
Denkmal Rettungshubschrauber des ADAC am Kamener Kreuz, Sockel erstellt vom Lüdinghausener Künstler de:Alfred Gockel
Bundesautobahn 2 number.svg
German Autobahn number signet.