Dálnice ve Francii patří se svými 12 956 kilometry délky (stav 2010) k nejhustším dálničním sítím na světě. Dálnice jsou zde označovány písmenem A jako autoroute a číslem – např. (Autoroute 10 se značí A10). Po Spojených státech amerických a Číně má Francie třetí největší systém dálnic světa, po nich následují německé a italské dálnice. Nejvyšší povolená rychlost na francouzských dálnicích je 130 km/h. Ve Francii funguje mýtný systém pro všechna vozidla.
Francie má mnoho předpisů pro bezpečnou jízdu na dálnicích, což je možná důvod, proč úmrtnost na francouzských silnicích a dálnicích meziročně klesá.
Rychlostní limity
Na silnicích klasifikovaných jako dálnice je nutné doržovat rychlostní limity a to v několika kategoriích:
Za normální viditelnosti a s praxí delší než 2 roky: 130 km/h
V dešti, za snížené viditelnosti a s praxí kratší než 2 roky: 110 km/h
Pro autobusy: 100 km/h
V mlze, za extrémně snížené viditelnosti: 50 km/h
Vozidlo
Každé vozidlo musí být vybaveno reflexní vestou a výstražným trojúhelníkem. Doporučena je jízda se zapnutými světly i ve dne, nicméně povinná není. Stejně tak není povinné přezouvání pneumatik.
Bezpečnost
FM Rádio
Francouzské dálnice jsou stavěny podle mnoha aspektů, které pomáhají zvyšovat bezpečnost v provozu. Mezi ně patří např.:
Jízdní pruhy v každém směru jsou odděleny betonovou bariérou, která by měla odolat nárazu automobilu až v rychlosti 180 km/h. Na dálnicích se nesmí vyskytovat jednoúrovňové křižovatky.
V každém směru se musí nacházet nejméně 2 jízdní pruhy (často se však vyskytují 3-proudové silnice).
Dlouhé odbočovací pruhy a nájezdy, které řidičům umožňují sjet z dálnice (nebo na ni najet) bez narušení provozu.
Přítomnost nouzového pruhu, kde je možné v nouzových situacích zaparkovat a popřípadě zavolat pomoc pomocí SOS skříněk, které se nacházejí každé 2 km. V tomto pruhu je zakázáno jezdit.
Přítomnost odpočinkových zón každých 10 – 40 km. Odpočinkové zóny nabízí parkoviště a různé služby, např. veřejné WC, čerpací stanici či restauraci.
Bezpečnostní služby, které pomáhají řidičům v situacích jako je např. píchlá pneumatika nebo zajistí odtah vozidla při poruše.
Dynamické elektronické informační panely, které upozorňují na komplikace v dopravě (např. dopravní nehody, kolony nebo práce na silnici)
FM rozhlasová stanice (107,7 MHz), která každých 15 minut informuje o dopravě ve francouzském i anglickém jazyce.
Radary meřící rychlost, nainstalované na mnoha místech na rychlostních komunikacích.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Autoroutes of France na anglické Wikipedii.
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
France road sign CE22.svg Panneau de signalisation français d’information sur les services utiles à l'usager - CE22.- Fréquence d’émission d’une station de radiodiffusion dédiée aux informations sur la circulation routière et l’état des routes.