Díu

Díu
दीव
Brána pevnosti Díu
Brána pevnosti Díu
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
StátIndieIndie Indie
Svazové teritoriumDádra a Nagar Havélí a Daman a Díu
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha40 km²
Počet obyvatel23 991 (2011)
Hustota zalidnění599,8 obyv./km²
Správa
Telefonní předvolba28758
PSČ362520
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Díu je rybářské město v distriktu Díu ve svazovém teritoriu Dádra a Nagar Havélí a Daman a Díu v Indii. Distrikt Díu je desátým nejméně zalidněným mezi indickými distrikty. Město leží na východním cípu stejnojmenného ostrova. Nachází se zde známá pevnost a stará portugalská katedrála. Ve městě o rozloze 40 km2 žilo v roce 2011 23 991 obyvatel.

Historie

Město a distrikt patřily historicky do oblasti Sauraštra v Gudžarátu. Byl to důležitý přístav na obchodních cestách vedoucích Arabským mořem. Vzhledem k jeho strategickému významu zde 3. února 1509 svedla portugalská válečná flotila námořní bitvu se spojeným loďstvem Mamlúckého sultanátu, Benátské republiky, Dubrovnické republiky, kóžikkótského zamorina a gudžarátského sultána Mahmuda Begady o nadvládu nad Indickým oceánem.

V roce 1513 se tu Portugalci pokusili založit předsunutou základnu, ale vyjednávání nedopadlo podle jejich představ. Stejně dopadli i Diogo Lopes de Sequeira roku 1521 a Nuno da Cunha roku 1523. Také pokus o dobytí města, který v roce 1531 podnikl Nuno da Cunha, se nezdařil.

Až roku 1535 uzavřel gudžarátský sultán Bahadur Šáh s Portugalci obranné spojenectví proti mughalskému císaři Humájúnovi a povolil jim postavit pevnost Díu a udržovat na ostrově posádku. Tak se Díu stalo součástí portugalské kolonie Portugalská Indie. Spojenectví se záhy rozpadlo, a gudžarátský sultán, který pozdě litoval své přílišné štědrosti, se proto mezi roky 15371546 neúspěšně pokoušel Portugalce z Díu vyhnat. Byl však v boji poražen a zabit, načež následovalo období válek mezi Portugalci a gudžarátským sultanátem.

Roku 1538 oblehl vládce Khambhátského knížecího státu, jenž byl součástí Gudžarátského sultanátu, Coje Çafar za pomoci osmanského loďstva, jemuž velel Hadım Sulejman Paša, město Díu.[1] Portugalská posádka vedená Anthonym Silveirou se jim však ubránila. Týž Coje Çafar oblehl Díu i v roce 1546 a toto druhé obléhání trvalo 7 měsíců, od 20. dubna do 10. listopadu. Portugalci vedení Joãem Mascarenhasem pevnost a město uhájili a poté, co dorazila flotila guvernéra ostrova Joãa de Castra, obléhatele zahnali. V boji zahynul jak Coje Çafar, tak guvernérův syn Fernão de Castro. Po druhém obléhání Díu byly pevnost i město opevněny tak dobře, že dokázaly odolat pozdějším nájezdům Arabů z Maskatu i Holanďanů koncem 17. století.

Následkem rozvoje Bombaje začal od 18. století strategický význam Díu upadat. Stala se z něj něco jako historická připomínka časů, kdy město tvořilo jakousi obchodní a strategickou baštu v rámci zápasu mezi silami islámského Východu a křesťanského Západu.

Díu bylo portugalskou državou od roku 1535 až do roku 1961, kdy v rámci Invaze do Goy podlehla portugalská posádka 19. prosince útoku armády Indické republiky vedenému proti všem portugalským državám v Indii. Bitva o Díu proběhla jako řada pozemních, leteckých a námořních útoků soustředěných na ostrov po dobu 48 hodin, dokud se portugalská posádka nevzdala. Celá oblast byla poté prohlášena za indické svazové teritorium Goa, Daman a Díu. Poté co se Goa v roce 1987 osamostatnila jako stát, se zbytek stal svazovým územím Daman a Díu. Dne 26. ledna 2020 došlo ke sloučení svazových území Daman a Díu a Dádra a Nagar Havélí, čímž vzniklo svazové teritorium Dádra a Nagar Havélí a Daman a Díu.

Jazyky

V Díu se hovoří celkem čtyřmi jazyky. Jsou to: gudžarátština, portugalština, angličtina a hindština.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diu, India na anglické Wikipedii.

  1. ÖZBARAN, Salih; DE LYMA, Dom Manuell. The Ottoman Turks and the Portuguese in the Persian Gulf, 1534–1581. Journal of Asian History. 1972, s. 45–87. Dostupné online. ISSN 0021-910X. JSTOR 41929749. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

India location map.svg
(c) Uwe Dedering na projektu Wikipedie v jazyce němčina, CC BY-SA 3.0
Location map of India.

Equirectangular projection. Strechted by 106.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 37.5° N
  • S: 5.0° N
  • W: 67.0° E
  • E: 99.0° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Diu fort, India.JPG
Autor: Aditya Mahar, Licence: CC BY-SA 4.0
Diu fort, Diu Island
Gangeshwar Temple,Diu.jpg
Autor: Prateekmalviya20, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a lord Shiva Temple in Diu
Diu map1729.jpg

"The East Indies" (South and Southeast Asia): *the whole map*: *northwest* (shown above); *northeast*; *southwest*; *southeast*; miniature maps mostly from 'The Universal Traveller' by Thomas Salmon, London, 1752 [1729], many with modern hand coloring:

  • Fort St. George and Madras (1739) from 'Modern History'*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • the Malabar Coast (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • Plan of the city of Cochin*
  • the King of Cochin; and small Malabar boats*; *closer view*
  • Plan of the city of Diu*
  • Clothing of a Banian of India, and of the Siamese*; *a detail*

A later map by Salmon from 'A New Geographical and Historical Grammar...' (W. Johnston, London), 1766: *"East Indies"*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*; *the South*

  • "Asia" (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*; *South Asia*
  • "Asia" (1766)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*; *South and Southeast Asia*
  • "Persia" (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • "Little Bochara" (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • "Western Tartary" (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • "Eastern Tartary" (1752)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*
  • "Africa" (1766)*: *northwest*; *northeast*; *southwest*; *southeast*

Views from 'The Universal Traveller', 1752 and other editions: General views

=*Accra (Ghana)* =*"Africa" (allegorical)* =*Habits of the Americans* =*animal species* =*apes and chimps* =*Arabs and Negroes* =*an armillary sphere (1766)* =*"Asia" (allegorical)* =*Batavians* =*Batavians (2)* =*Borneans* =*Bornean town* =*Constantinople* =*fish species* =*Hormuz* =*Javanese* =*Jerusalem* =*Loango (Congo)* =*Persians* =*Potala Palace, Tibet* =*San Salvador (Congo)* =*Tartars*: *detail 1*; *detail 2* =*Eastern Tartars* =*Teneriffe* =*Tonkinese* =*Trier* =*Turks* =*Xavier (Guinea)*

Views of Europe

=*Amsterdam* =*Antiparos (Greece)* =*Antwerp* =*Augsburg* =*Basel* =*Berlin* =*Brussels* =*Cadiz* =*Cologne* =*Copenhagen* =*Dutch* =*Flushing (Netherloands)* =*Frankfurt* =*Geneva* =*Ghent* =*Greeks* =*Greek priests* =*Metz* =*Middelburg (Netherlands)* =*Munster* =*Nuremberg* =*Oxford University* =*Prague* =*Spaniards* =*Vienna* Views of China

=*Ambassador conducted to an audience* =*Ambassadors meeting the Emperor in China* =*An Audience of Leave* =*a Banquet in China* =*Bells of Peking and Erfurt* =*a Bonze; a Husbandman* =*a plan of Canton* =*Canton* =*Catching wild ducks with turtle shells in China* =*Chinese barks* =*Chinese husbandmen* =*Chinese ladies* =*Chinese sepulchres* =*the Emperor of China* =*Fishing with traps in China* =*the Five Horse Heads mountains* =*the Flying Bridge on the Whang-ho* =*a Fortress in China* =*Fu Chew Fu* =*the Great Wall of China* =*Hu Kew Hyen (Macau)* =*the Imperial Throne of China* =*Kon Jan Fiam temple* =*Nanking*; *a detail* =*Nan Yang* =*Paulinshi temple*; *a caption* =*Peking*; *detail 1*; *detail 2*; *detail 3* =*Peking observatory* =*Porcelain tower at Nanking* =*Sang Wan Hab mountains* =*Shau Chew* =*Silk manufacture in China* =*A Street in China* =*Supreme Imperial Hall of Audience* =*Temple in China (1)* =*Temple in China (2)* =*Temple images in China* =*Temple interior in China* =*Tong-chew*; *a detail* =*Tyen Tsing Wey fortress*

See also: *images from "Modern History," 1732*
Diu,Gujarat,India (1).jpg
Autor: Srinath G M, Licence: CC BY-SA 3.0
Nagar Seth Haveli