Dějiny a současnost

Dějiny a současnost
historicko-vlastivědná revue Československé společnosti pro šíření politických a vědeckých znalostí a ministerstva školství a kultury
Datum založení19591969, obnoven 1990
Jazykčeština
Periodicitaměsíčník, odborně popularizační historický časopis
Formát52 str. B4, vazba V1, barevný tisk
Země původuČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo a ČeskoČesko Česko
Sídlo redakceDějiny a současnost, Náprstkova 10, 110 00 Praha 1
Cena97 Kč/číslo
Klíčové osoby
VydavatelNLN, s. r. o.
Odkazy
ISSN0418-5129
Číslo ČNBcnb000357089
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny a současnost je respektovaný odborně popularizační historický časopis. Po obnovení v roce 1990 vycházel do roku 2004 jako dvouměsíčník, následně od roku 2005 jako měsíčník.

Stručná historie

Časopis vznikl roku 1959 v nakladatelství Orbis, v roce 1965 zásahem ideologického dozoru změněno zaměření časopisu i autorský kolektiv a v časopisu se přestaly objevovat témata a názory nelibě viděné ideologickým oddělením KSČ. V březnu/dubnu 1968 se do časopisu vrátili někdejší autoři a zveřejnili v něm mj. tři roky starou historii cenzurního zásahu. V roce 1969 bylo vydávání časopisu jako jedné z tribun "pražského jara" zastaveno.
Historická komise Občanského fóra obnovila vydávání časopisu v roce 1990, v Nakladatelství Lidové noviny vycházel 19901999, 2000 založen vydavatelský subjekt Občanské sdružení pro podporu historické literatury a časopisu Dějiny a současnost, časopis ovšem dál vychází v produkci NLN, s. r. o. – Nakladatelství Lidové noviny; NLN se následně stalo jeho jediným vydavatelem. Od svého obnovení v roce 1990 vycházel časopis šestkrát ročně a od roku 2005 vychází jako měsíčník, od roku 2013 vychází 10 čísel ročně (nevychází přes léto – v červenci a srpnu).
Zkratka klíčového názvu DaS. Populární je i dvojznačná zkratka ĎaS, s níž operují sami autoři a redaktoři.

Struktura a organizace

Od roku 2002 má každé číslo hlavní téma, jemuž je věnována většinou série 2 až 5 článků. Časopis zahrnuje i netematické články, rozhovory a stálé rubriky či seriály, aktuálně např. Ďasovský kompas, Historik/Historička na cestách, Z pokladů knihoven, Mincovní regál, Dějiny do uší či Auditorium... Autoři a autorky nepopisují "jen" dějinné události, ale polemikami vstupují do veřejného prostoru (public history). Časopis se systematicky věnuje i reflexím odborné historické literatury vycházející především v českém jazyce (případně cizojazyčné literatuře o českých zemích); rubrika Na nočním stolku reflektuje vybrané tituly z literatury na pomezí dějin a současnosti.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“