Dřenice (hradiště)

Dřenice
Chybí zde svobodný obrázek
Poloha
AdresaDřenice, Cheb, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Dřenice
Dřenice
Další informace
Rejstříkové číslo památky31639/4-79 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dřenice (též Burgholz) jsou pozůstatky pravěkého hradiště nebo opevněného středověkého objektu u stejnojmenné vesniceokrese Cheb. Nachází se na ostrožně nad levým břehem vodní nádrže Jesenice na západním okraji vesnice. Jeho pozůstatky jsou chráněné jako kulturní památka ČR.[1]

Historie

Na hradišti se nepodařilo získat žádné nálezy, které by umožnily jeho datování.[2] Vzhledem k tomu je možné, že lokalita vznikla až ve středověku jako vojenský tábor, nebo že se zde nacházel hrad některého z významných chebských ministeriálů. Ani jedna možnost však nevylučuje pravěké stáří alespoň části opevnění. V případě, že jsou Dřenice pozůstatkem středověkého hradu, byl jeho možným stavitelem Leopold z Dřenic připomínaný před rokem 1245. Sídlo však zaniklo brzy poté, protože od roku 1273 písemné prameny zmiňují pouze vesnici. Název Burgholz se pro širší okolí lokality používal již od konce čtrnáctého století.[3]

Stavební podoba

Dvoudílné hradiště porostlé smíšeným lesem má přibližně obdélný půdorys. Délka delší strany měří asi 110 metrů, zatímco šířka se pohybuje od čtyřiceti do osmdesáti metrů.[4] Z vnějšího opevnění se dochoval valpříkopem dlouhým třicet metrů na západní a padesát metrů na severní straně.[5] Příkop je přibližně jeden metr hluboký a pět metrů široký a val se zachoval do výšky jednoho metru. Vnitřní opevnění má podobně rozměry.[4] Vzdálenost mezi vnějším a vnitřním opevněním je na západní straně třicet metrů. Díky poškození vnitřního valu neodbornými výkopy se podařilo zjistit, že jeho těleso je nasypáno z písku.[5]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-11-26]. Identifikátor záznamu 143168 : Výšinné opevněné sídliště – hradiště Burgholz, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ČTVERÁK, Vladimír; LUTOVSKÝ, Michal; SLABINA, Miloslav; SMEJTEK, Lubor. Encyklopedie hradišť v Čechách. Praha: Libri, 2003. 432 s. ISBN 80-7277-173-6. Kapitola Dřenice, s. 77. 
  3. DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Dodatky 3. Praha: Libri, 2008. 180 s. ISBN 978-80-7277-358-9. Heslo Dřenice, s. 24. 
  4. a b Výšinné opevněné sídliště – hradiště Burgholz, archeologické stopy [online]. Národní památkový ústav [cit. 2017-11-26]. Dostupné online. 
  5. a b ŠEBESTA, Pavel. Dřenice. Výzkumy v Čechách. 1972. 1975, s. 41. Dostupné online [PDF, cit. 2017-11-26]. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic