Dřevěná synagoga
Dřevěné synagogy jsou specifickým druhem synagog a unikátní umělecké a architektonické ztvárnění tohoto druhu staveb, jež se nacházely zejména ve východní Evropě na území někdejší Polsko-litevské unie. Vůbec nejstarší známá dřevěná synagoga z roku 1651 pocházela z města Chodorov poblíž Lvova, nedaleko dnešní polsko-ukrajinské hranice.[1] Nejznámější z těchto synagog vznikaly již od 17. století do počátku 19. století.[1]
Krinsky (1996) uvádí dva typy dřevěných synagog, které měly oba původ v renesančních zděných synagogách. Jednodušším typem byly osové synagogy, typické pro oblast centrálního a jižního Polska. Druhým, složitějším typem, byly centrální synagogy, typické pro oblast severního Polska, dnešního Běloruska a Litvy.[1] Interiéry byly často bohatě zdobeny.[1]
Většina synagog tohoto druhu byla zničena během první nebo druhé světové války a do dnešní doby se dochovalo pouze několik menších dřevěných synagog, z nichž řada je v chátrajícím stavu.
Mezi české, již nestojící synagogy lze počítat dřevěnou stavbu synagogy v Třebívlicích, nebo původní synagogu v Úštěku či synagogu v Lomnici, kterou také nahradila pevnější stavba.
Dřevěná synagoga v Jedwabnem (dnešní Polsko) shořela při neúmyslném požáru roku 1913
Dřevěná synagoga v Jurbarkasu (dnešní Litva) byla zničena litevskými kolaboranty během druhé světové války
Němečtí vojáci sledují zapálenou synagogu v Litvě, 1941
Dochovaná dřevěná synagoga v Kurklilai (dnešní Litva)
Synagoga ve Gvizdci (dnešní Ukrajina), 1940
Odkazy
Reference
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Dřevěná synagoga na Wikimedia Commons
- (anglicky) Florida Atlantic University – Ztracené dřevěné synagogy východní Evropy Archivováno 27. 10. 2010 na Wayback Machine.
- (anglicky) Przedbórz – Polské dřevěné synagogy Archivováno 11. 1. 2010 na Wayback Machine.
- (anglicky) Centrum židovského umění při Hebrejské univerzitě – Zachovalé dřevěné synagogy v Litvě (foto)
Média použitá na této stránce
Gwoździec Synagogue.
(c) Bundesarchiv, Bild 183-L19427 / Zoll / CC-BY-SA 3.0
Die Erbitterung gegen die jüdischen Verbrecher ist in den baltischen Ländern besonders groß, denn gerade die Juden waren es, die der GPU zahllose unschuldige Opfer in die Hände spielten und der Ermordung oder Verbrennung auslieferten. PK - Zoll - Scherl.
9.7.41 [Herausgabedatum] AV 64149 "Fr" OKW
ADN-Bildarchiv: II. Weltkrieg 1939-45
Old Synagogue in Jedwabne
Wolpa Synagogue, Eastern Poland, circa 1920
Jurbarkas Synagogue by Michał Elwiro Andriolli