Dřevomorka domácí

Jak číst taxoboxDřevomorka domácí
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
PododděleníAgaricomycotina
TřídaAgaricomycetes
Řádhřibotvaré (Boletales)
Čeleďdřevomorkovité (Serpulaceae )
Roddřevomorka (Serpula)
Binomické jméno
Serpula lacrymans
(Wulfen) P. Karst., 1885
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans (Wulfen) P. Karst., 1885) je jedlá dřevokazná houba z čeledi dřevomorkovitých, řádu hřibotvarých.

Vzhled

Plodnice je plochá, korovitá, rozlitá, velmi proměnlivého tvaru a velikosti (většinou o průměru 5–50 cm). Nejprve je polštářovitá, její okraj je bílý až nažloutlý, plstnatý, vnitřek hnědavě žlutý. Plošně pokrývá dřevo, ze kterého je možné ji odloupnout. Povrch plodnice vylučuje vodnaté nebo mléčné kapky. Nepravidelné póry jsou nejprve žlutooranžové, poté červenohnědé až hnědé, výtrusný prach je žlutohnědý. Dřevomorka vydává houbovou vůni. Podhoubí je vatovité, dlouhé až několik metrů (táhne se za zdrojem vody). Prorůstá dřevem, které postupně zcela rozkládá (hnědá hniloba způsobující kostkovitý rozpad).

Výskyt

Dřevomorka domácí se vyskytuje téměř výhradně na zpracovaném dřevě listnáčů i jehličnanů, ve volné přírodě jen velmi vzácně. Napadá zpravidla dřevěné části staveb, tedy trámy, podlahy, dřevěné stěny, dveře, nábytek. Podhoubí může prorůstat zdmi (skulinami v cihlách nebo nekvalitní maltou). Vyžaduje vlhké prostředí, ideálně sklepy, dlouho nevětrané prostory, krovy se zatékáním dešťové vody a podobně. Vyskytuje se celoročně.

Galerie

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Dachgebindefuß Totalschaden P2080016.jpg
Autor: Mätes II., Licence: CC BY-SA 3.0
Durch Braunfäule zerstörter Fußpunkt einer Dachkonstruktion. Der Balkenkopf ist so zerstört, dass der Zapfen des Sparrenfußes frei liegt. Unterhalb des Zapfens sind Mycelstränge des Echten Hausschwamms (Serpula lacrymans) erkennbar.
Majavamm.jpg
Autor: Epp, Licence: CC BY-SA 3.0
Serpula lacrymans
Echter Hausschwamm.jpeg
Autor: Energiesorgenfrei (Diskussion), Licence: CC BY-SA 3.0 de
Echter Hausschwamm. Frisches Luftmycel an einer Tür